Zwyczajne walne zgromadzenia w spółkach akcyjnych odbywają się w kwietniu i w maju. Jednak czerwiec to miesiąc zwyczajnych walnych zgromadzeń w większości spółek akcyjnych. Przynajmniej tych, z którymi mam na co dzień do czynienia.
Jeśli w Waszej spółce rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym i jeśli do tej pory nie zwołaliście zwyczajnego walnego zgromadzenia to niestety nie uda Wam się już zmieścić w ustawowym terminie. Jedyną szansą jest nieformalne zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia. Niestety nie wszystkie spółki akcyjne będą mogły skorzystać z tej możliwości.
W drodze nieformalnego zwołania może odbyć się zarówno zgromadzenie zwyczajne, jak i nadzwyczajne. W spółkach niepublicznych, jak i publicznych. Pozwala to nie tylko na szybkie odbycie walnego zgromadzenia, jak i również uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z jego formalnych zwoływaniem. W praktyce jednak z takiego rozwiązania najczęściej korzystają małe spółki z akcjonariuszami posiadającymi akcje imienne.
Nieformalne zwołanie walnego zgromadzenia
K.s.h. umożliwia organizację przez zarząd spółki akcyjnej walnego zgromadzenia bez jego formalnego zwołania. Jednak muszą być spełnione pewne warunki, o czym piszę poniżej.
Art. 405 § 1 k.s.h.
Uchwały można powziąć, mimo braku formalnego zwołania walnego zgromadzenia, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia walnego zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.
Powyższe oznacza, że akcjonariusze spółki akcyjnej mogą podjąć uchwały bez formalnego zwołania walnego zgromadzenia, jeżeli:
- reprezentowany jest cały kapitał zakładowy
- nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu co do odbycia walnego zgromadzenia
- nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad
Podstawowym warunkiem jest obecność całego kapitału zakładowego. A to oznacza obecność na walnym zgromadzeniu wszystkich akcjonariuszy lub ich pełnomocników. Dopuszczalna jest również możliwość odbycia w ten sposób walnego zgromadzenia za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Oczywiście jeśli statut spółki reguluje taki tryb odbycia walnego zgromadzenia.
Podsumowując, walne zgromadzenie może się odbyć w trybie art. 405 § 1 k.s.h. w przypadku reprezentacji wszystkich akcjonariuszy, którzy nie zgłosili sprzeciwu ani wobec odbycia walnego zgromadzenia, ani wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad. Złożenie sprzeciwu wobec odbycia walnego zgromadzenia uniemożliwia odbycie walnego zgromadzenia. Z kolei sprzeciw wobec sprawy z porządku obrad uniemożliwia podjęcie uchwały.
Jak nieformalnie zwołać walne zgromadzenie?
Odbycie walnego zgromadzenia w trybie art. 405 § 1 k.s.h. nie wymaga specjalnych działań. Przepisy nie narzucają Wam jak macie to zrobić, aby zebrać akcjonariat. Możecie zdecydować o odbyciu walnego zgromadzenia nawet podczas spotkania, na którym są wszyscy akcjonariusze. A możecie również zwołać walne zgromadzenie telefonicznie, sms-em, mailowo, faxem lub osobiście. Wybór należy do Was.
Nieformalne walne zgromadzenie rządzi się swoimi prawami i najczęściej nie ma czasu na ogłoszenie czy zawiadomienie z całą listą informacji na jego temat. Pomimo tego, nie zapominajcie, że obrady walnego zgromadzenia muszą być protokołowane przez notariusza i odbywają się według zasad k.s.h., Waszego statutu czy regulaminu walnego zgromadzenia (jeśli taki macie). Miejsce odbycia walnego też nie ulega zmianie. Walne zgromadzenie może obradować w siedzibie spółki (miejscowość) lub w innym miejscu, które dopuszcza statut.
Jak sami widzicie, nie w każdej spółce akcyjnej członkowie zarządu będą zobowiązani do formalnego, listownego czy poprzez ogłoszenie, zwołania walnego zgromadzenia. Musicie jednak pamiętać, że art. 405 § 1 k.s.h. jest pewnym odstępstwem i wobec tego, aby nie narazić się na nieważność uchwał musicie trzymać się wymagań w nim określonych.
*****
Zapraszam do ostatnich wpisów na blogu:
Jak powołać prokurenta w spółce akcyjnej?
Uchwała zarządu o zmianie adresu spółki akcyjnej
Powołanie zarządu spółki akcyjnej
Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }