Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Tekst jednolity statutu spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska12 lipca 2019Komentarze (0)

Pytacie mnie, jak to jest z tekstem jednolitym statutu po zmianie statutu. Czy należy go sporządzić notarialnie? Czy należy go złożyć do KRS? Dzisiaj odpowiem na Wasze pytania.

Tekst jednolity statutu spółki akcyjnej

Tekst jednolity statutu spółki akcyjnej w KRS

Wasze wątpliwości pojawiają się na każdym etapie związanym ze zmianą statutu. O samej zmianie będę jeszcze pisać, dzisiaj skupię się na wątpliwościach powstałych na etapie złożenia dokumentów do KRS po zmianie statutu. Nawet jeśli wiecie, że zmiany statutu spółki należy dokonać odbywając walne zgromadzenie i spisując z niego protokół w formie notarialnej, to macie wątpliwości co do samego tekstu jednolitego.

Art. 9 ust. 4 ustawy o KRS:

Do wniosku o wpis podmiotu do Rejestru, wniosku dotyczącego zmiany umowy lub statutu podmiotu wpisanego do Rejestru, działającego na podstawie umowy lub statutu, dołącza się także tekst jednolity umowy lub statutu, z uwzględnieniem wprowadzonych zmian. Do tekstu jednolitego nie stosuje się przepisów o formie czynności prawnych.

Powyższe oznacza, że statut spółki stanowi obligatoryjny załącznik do wniosku o rejestrację spółki w KRS. Z kolei wszelkie zmiany statutu spółki podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu do KRS. Tekst jednolity statutu spółki składacie więc do KRS z uwzględnieniem wszystkich wprowadzonych do niego zmian. W przypadku jeśli zmiana statutu spółki polega na uchwaleniu nowego tekstu statutu to wówczas składacie ten nowy tekst statutu. Jeśli tego nie zrobicie, KRS wezwie Was do złożenia wymaganego tekstu jednolitego.

Forma tekstu jednolitego statutu spółki

Musicie pamiętać o tym, że tekstu jednolitego statutu nie musicie sporządzać w formie notarialnej i zamieszczać go w protokole notarialnym walnego zgromadzenia. Dla tekstu jednolitego statutu po zmianach nie jest wymagana forma aktu notarialnego. To Wasz wybór czy tekst jednolity zostanie zamieszczony w protokole notarialnym czy zdecydujecie się sporządzić tekst jednolity samodzielnie w formie zwykłej pisemnej.

Zatem, jeśli dokonujecie zmiany statutu spółki, pamiętajcie o złożeniu tekstu jednolitego do KRS. Żadne przepisy nie wskazują konieczności podpisania tekstu jednolitego statutu spółki przez zarząd spółki. Jednakże biorąc pod uwagę, że obowiązek składania dokumentów do KRS przysługuje zarządowi, ewentualnie osobom przez zarząd upoważnionym, uważam że tekst jednolity powinien zostać podpisany przez zarząd spółki zgodnie z reprezentacją. Zaznaczcie dodatkowo datę sporządzenia tekstu jednolitego. Ułatwi to pracę KRS, a także Wam kiedy tych tekstów jednolitych powstanie więcej.

*****

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami blogowymi:

O obowiązku zarządu zwołania walnego zgromadzenia

Wykreślenie z urzędu skazanego członka zarządu spółki akcyjnej

Kiedy KRS zwraca wniosek

Sposób reprezentacji spółki akcyjnej

Zapraszam również do mojego drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: