Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nieformalne zwołanie walnego zgromadzenia

Aneta Kułakowska21 czerwca 2019Komentarze (0)

Zwyczajne walne zgromadzenia w spółkach akcyjnych odbywają się w kwietniu i w maju. Jednak czerwiec to miesiąc zwyczajnych walnych zgromadzeń w większości spółek akcyjnych. Przynajmniej tych, z którymi mam na co dzień do czynienia.

Jeśli w Waszej spółce rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym i jeśli do tej pory nie zwołaliście zwyczajnego walnego zgromadzenia to niestety nie uda Wam się już zmieścić w ustawowym terminie. Jedyną szansą jest nieformalne zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia. Niestety nie wszystkie spółki akcyjne będą mogły skorzystać z tej możliwości.

W drodze nieformalnego zwołania może odbyć się zarówno zgromadzenie zwyczajne, jak i nadzwyczajne. W spółkach niepublicznych, jak i publicznych. Pozwala to nie tylko na szybkie odbycie walnego zgromadzenia, jak i również uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z jego formalnych zwoływaniem. W praktyce jednak z takiego rozwiązania najczęściej korzystają małe spółki z akcjonariuszami posiadającymi akcje imienne.

Nieformalne zwołanie walnego zgromadzenia

Nieformalne zwołanie walnego zgromadzenia

K.s.h. umożliwia organizację przez zarząd spółki akcyjnej walnego zgromadzenia bez jego formalnego zwołania. Jednak muszą być spełnione pewne warunki, o czym piszę poniżej.

Art. 405 § 1 k.s.h.

Uchwały można powziąć, mimo braku formalnego zwołania walnego zgromadzenia, jeżeli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego odbycia walnego zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.

Powyższe oznacza, że akcjonariusze spółki akcyjnej mogą podjąć uchwały bez formalnego zwołania walnego zgromadzenia, jeżeli:

 • reprezentowany jest cały kapitał zakładowy
 • nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu co do odbycia walnego zgromadzenia
 • nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad

Podstawowym warunkiem jest obecność całego kapitału zakładowego. A to oznacza obecność na walnym zgromadzeniu wszystkich akcjonariuszy lub ich pełnomocników. Dopuszczalna jest również możliwość odbycia w ten sposób walnego zgromadzenia za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Oczywiście jeśli statut spółki reguluje taki tryb odbycia walnego zgromadzenia.

Podsumowując, walne zgromadzenie może się odbyć w trybie art. 405 § 1 k.s.h. w przypadku reprezentacji wszystkich akcjonariuszy, którzy nie zgłosili sprzeciwu ani wobec odbycia walnego zgromadzenia, ani wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad. Złożenie sprzeciwu wobec odbycia walnego zgromadzenia uniemożliwia odbycie walnego zgromadzenia. Z kolei sprzeciw wobec sprawy z porządku obrad uniemożliwia podjęcie uchwały.

Jak nieformalnie zwołać walne zgromadzenie?

Odbycie walnego zgromadzenia w trybie art. 405 § 1 k.s.h. nie wymaga specjalnych działań. Przepisy nie narzucają Wam jak macie to zrobić, aby zebrać akcjonariat. Możecie zdecydować o odbyciu walnego zgromadzenia nawet podczas spotkania, na którym są wszyscy akcjonariusze. A możecie również zwołać walne zgromadzenie telefonicznie, sms-em, mailowo, faxem lub osobiście. Wybór należy do Was.

Nieformalne walne zgromadzenie rządzi się swoimi prawami i najczęściej nie ma czasu na ogłoszenie czy zawiadomienie z całą listą informacji na jego temat. Pomimo tego, nie zapominajcie, że obrady walnego zgromadzenia muszą być protokołowane przez notariusza i odbywają się według zasad k.s.h., Waszego statutu czy regulaminu walnego zgromadzenia (jeśli taki macie). Miejsce odbycia walnego też nie ulega zmianie. Walne zgromadzenie może obradować w siedzibie spółki (miejscowość) lub w innym miejscu, które dopuszcza statut.

Jak sami widzicie, nie w każdej spółce akcyjnej członkowie zarządu będą zobowiązani do formalnego, listownego czy poprzez ogłoszenie, zwołania walnego zgromadzenia. Musicie jednak pamiętać, że art. 405 § 1 k.s.h. jest pewnym odstępstwem i wobec tego, aby nie narazić się na nieważność uchwał musicie trzymać się wymagań w nim określonych.

*****

Zapraszam do ostatnich wpisów na blogu:

Jak powołać prokurenta w spółce akcyjnej?

Uchwała zarządu o zmianie adresu spółki akcyjnej

Powołanie zarządu spółki akcyjnej

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: