Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?

Aneta Kułakowska19 stycznia 2020Komentarze (0)

O tekście jednolitym statutu spółki akcyjnej po jego zmianie już na blogu pisałam. Jeden z Czytelników trafił na bloga wpisując w google pytanie:

Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?

Pytanie często przewija się w Waszych mailach. Warto więc wreszcie udzielić odpowiedzi  od razu Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnejszerszemu gronu.

Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?

Już wiecie, że do zmiany statutu spółki akcyjnej potrzebujecie uchwały walnego zgromadzenia, a także wpisu tej zmiany do KRS. Jednym z załączników do wniosku KRS Z3 o wpis zmiany statutu w KRS jest tekst jednolity statutu. Tekst jednolity statutu może być od razu umieszczony w protokole walnego zgromadzenia w treści uchwały ustalającej tekst jednolity statutu po jego zmianie. Wówczas ten protokół składacie do KRS na potwierdzenie zmiany statutu i tekstu jednolitego. Ewentualnie walne zgromadzenie może uchwałą upoważnić radę nadzorczą do ustalenia tekstu jednolitego statutu. W takiej sytuacji to rada nadzorcza uchwałą ustala tekst jednolity statutu. Wówczas to do KRS poza protokołem walnego zgromadzenia, składacie również uchwałę rady nadzorczej wraz z tekstem jednolitym statutu.

Skuteczność zmiany statutu i termin zgłoszenia

Pamiętajcie, że zarejestrowanie zmiany statutu przez KRS jest warunkiem jej skuteczności. Bez wpisu zmiany w KRS, zmiany statutu nie wchodzą w życie.

Kolejną kwestią, o której musicie pamiętać w przypadku zmiany statutu to termin na złożenie wniosku o wpis tej zmiany do KRS. Co do zasady macie tylko 3 miesiące od dnia powzięcia uchwały na złożenie wniosku do KRS. Wyjątkiem jest zmiana statutu związana z podwyższeniem kapitału zakładowego. Wówczas macie 6 miesięcy, ale jest to temat na oddzielny wpis.

*****

Polecam również ebooka o powołaniu do zarządu spółki akcyjnej

Powołanie do zarządu spółki akcyjnej – ebook

Ostatnie wpisy blogowe:

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: