Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska15 lipca 2019Komentarze (1)

O powołaniu członka zarządu w spółce akcyjnej już pisałam. Tematyki nie wyczerpałam, ale warto byłoby chociaż trochę napisać o tym jak odbywa się odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej.

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej

Należałoby zacząć od tego, że członek zarządu może być w każdym czasie odwołany. I co do zasady nie ma wymogu wskazywania przyczyny takiego odwołania. Jednak dobrze byłoby, aby osoba inicjująca głosowanie w tej sprawie przedstawiła przyczyny odwołania. Ponadto w dobrym tonie jest, aby członek zarządu poznał przyczynę swojego odwołania. Oczywiście może się też zdarzyć, że statut Waszej spółki ogranicza prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów i wówczas tym bardziej przyczyna takiego odwołania powinna znaleźć się w uzasadnieniu do uchwały.

Samo odwołanie jest jednostronną czynnością organu czy osób do tego do tego uprawnionych i nie wymaga zgody członka zarządu. Dla skuteczności samego odwołania ważne jednak jest, aby dotarło ono do członka zarządu w sposób umożliwiający mu zapoznania się z jego treścią.

Kto odwołuje członka zarządu?

W art. 368 §4 k.s.h. przeczytacie, że:

Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Członek zarządu może być odwołany lub zawieszony w czynnościach także przez walne zgromadzenie.

Z kolei art. 370 §1 k.s.h. wskazuje, że:

Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany. (…)

Powyższe oznacza, że co do zasady członków zarządu odwołuje rada nadzorcza. Jednak macie możliwość uregulowania odwołania w statucie w inny sposób. Możecie w statucie postanowić, że uprawnienie do odwołania ma walne zgromadzenie, akcjonariusze lub osoba trzecia. Z reguły będzie to ten sam organ czy osoby, którym przysługuje uprawnienie do powołania członków zarządu. W praktyce jednak najczęściej spotkacie się z uprawnieniem rady nadzorczej do odwołania, ewentualnie walnego zgromadzenia. Jednak niezależnie od tego komu przyznacie statutem uprawnienie do odwołania członków zarządu, walne zgromadzenie może zawsze odwołać członka zarządu. I tego uprawnienia walnego zgromadzenia nie możecie ograniczyć czy wyłączyć zapisami statutu. Pamiętajcie jednak, że walne zgromadzenie uchwałę o odwołaniu podejmuje w głosowaniu tajnym.

Wygaśnięcie mandatu na skutek odwołania

Odwołanie członka zarządu oznacza wygaśnięcie jego mandatu. A co za tym idzie utratę uprawnienia do reprezentowania spółki akcyjnej i prowadzenia jej spraw. Pamiętajcie, że dla skuteczności odwołania nie jest wymagany wpis w KRS.

Odwołanie a wpis w KRS

Przy okazji odwołania członka zarządu, pamiętajcie również o uaktualnieniu wpisu w KRS. Jeśli odwołaliście jedynego członka zarządu lub odwołanie spowodowało spadek liczby członków zarządu poniżej minimum określonego w statucie, dokonajcie powołania nowego członka zarządu. W przeciwnym wypadku KRS wezwie Was do dokonania powołania członka zarządu.

O odwołaniu członka zarządu pojawią się jeszcze kolejne posty. Już teraz zapraszam Was do śledzenia wpisów na blogu.

*****

Zachęcam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Czy prokurentowi udziela się absolutorium?

Mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia walnego zgromadzenia

O obowiązku zarządu zwołania walnego zgromadzenia

Wykreślenie z urzędu skazanego członka zarządu spółki akcyjnej

Zapraszam również do mojego drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Andrzej 13 listopada, 2023 o 22:27

  dzięki Pani komentarzom łatwiej jest się przygotować do egzaminów; dziękuję

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: