Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jeden akcjonariusz w spółce akcyjnej

Aneta Kułakowska30 października 2020Komentarze (1)

W spółce akcyjnej w odróżnieniu od spółki z o.o. co do zasady nie wpisujemy akcjonariuszy do KRS. Nie ma bowiem obowiązku składania do KRS aktualnych list akcjonariuszy. Sytuacja się zmienia kiedy w spółce jest wyłącznie jeden akcjonariusz.

Jeden akcjonariusz w spółce akcyjnej

Jeden akcjonariusz w spółce akcyjnej

W art.  319 k.s.h. przeczytacie:

§1.Zgłoszenie jednoosobowej spółki powinno zawierać, oprócz danych określonych w art. 318, nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego akcjonariusza, a także wzmiankę, że jest on jedynym akcjonariuszem spółki.

                                             §2.Przepis § 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy wszystkie akcje w spółce zostają nabyte przez akcjonariusza po zarejestrowaniu spółki. Zarząd zgłasza tę okoliczność do sądu rejestrowego w terminie trzech tygodni od dnia, w którym dowiedział się, że wszystkie akcje spółki zostały nabyte przez jedynego akcjonariusza.

Powyższe oznacza, że już na etapie rejestracji spółki akcyjnej w KRS musicie pamiętać o tym, aby dokonać ujawnienia jedynego akcjonariusza w KRS. Dokonujecie tego wówczas na wniosku KRS-W4 poz. C.9. Wpisujecie tam nazwisko i imię albo firmę (nazwę) jedynego akcjonariusza. Dodatkowo w przypadku akcjonariuszy osób prawnych albo jednostek organizacyjnych wpisujecie KRS i REGON. Z kolei w przypadku osób fizycznych PESEL.

Dodatkowo w samodzielnie sporządzonym załaczniku wskazujecie adres jedynego akcjonariusza.

Zmiana po rejestracji spółki do KRS

Pamiętajcie o tym, że dane jedynego akcjonariusza podlegają zgłoszeniu do KRS również wtedy, gdy wszystkie akcje nabywa on już po zarejestrowaniu spółki. A to oznacza, że dokonujecie zgłoszenia zmian do KRS, gdy wszystkie akcje nabył jeden akcjonariusz. Bez względu na sposób nabycia. Zarząd dokonuje wpisu zmian do KRS w terminie trzech tygodni od dnia, w którym dowiedział się, że wszystkie akcje zostały nabyte przez jedynego akcjonariusza. Zatem nie ma on obowiązku sprawdzania we własnym zakresie czy składania wniosku tylko na podstawie niepewnych zasłyszanych informacji.

Tym razem wpisu informacji o jedynym akcjonariuszu nie dokonujecie we wniosku. Do KRS składanie wniosek KRS Z3, a do niego załączacie formularz KRS-ZF. Na tym formularzu możecie dokonać wpisów związanych z jedynym akcjonariuszem. Możecie go wpisać, wykreślić czy zmienić jego dane.

Zakładam, że większość z Was o tym wiedziała. Postanowiłam jednak o tym napisać, bo w ostatnim czasie miałam do czynienia w kilkoma przypadkami spółek akcyjnych, które nie ujawniły jedynego akcjonariusza w KRS.

**********

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

Czynny żal do CRBR

Data rozpoczęcia działalności spółki akcyjnej

Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej

CRBR ostatnie dni na zgłoszenie

Wzór pełnomocnictwa na zwyczajne walne zgromadzenie

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Klaudia 6 czerwca, 2023 o 10:58

  Dzień dobry,
  Zmienił się skład akcjonariuszy – w rejetrze jest ich już wielu.
  W KRS nadal pierwszy widnieje jako jedyny.
  Czy we wniosku zmianowym w PRS wystarczy wskazać wykreślenie jedynego akcjonariusza czy należy też dołączyć aktualny wyciąg z Rejestru Akcjonariuszy?
  Dziękuję!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: