Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jak zawiesić działalność spółki akcyjnej?

Aneta Kułakowska20 kwietnia 20208 komentarzy

Pytacie: Jak zawiesić działalność spółki akcyjnej?

Koronawiorus, pandemia czy Covid-19 odmieniane są ostatnio przez wszystkie przypadki. Dla wielu spółek akcyjnych nastał trudny czas. Czas ograniczeń, spowolnienia w działaniu lub zahamowania jakiejkolwiek działalności. Nie pozostaje nic, poza tym, aby się jakoś dostosować. Dlatego też w ostatnim czasie dostaję tak dużo wiadomości związanych m.in. z zawieszeniem działalności. Dostaję od Was mnóstwo pytań, na które nie jestem w stanie indywidualnie odpowiedzieć. O zawieszeniu działalności pojawił się do tej pory na blogu jeden wpis Zawieszenie działalności spółki akcyjnej. Dlatego też dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym wpisem.

Jak zawiesić działalność spółki akcyjnej?

Jak zawiesić działalność spółki akcyjnej

Jeśli chcecie zawiesić działalność spółki akcyjnej to musicie dokonać wpisu w KRS. Zatem do KRS składacie następujące dokumenty:

  • wypełniony wniosek KRS-Z62
  • uchwałę zarządu spółki o zawieszeniu działalności
  • oświadczenie zarządu o niezatrudnianiu pracowników

Wniosek KRS-Z62 podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją. Do wniosku dołączacie uchwałę i oświadczenie. Wniosek o wpis zawieszenie nie podlega żadnej opłacie. Wniosek składacie do KRS na biurze podawczym lub wysyłacie pocztą listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Aktualnie w związku z ograniczeniami proponuję wniosek wysłać pocztą.

Pamiętajcie, że data zawieszenia nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku w KRS lub data jego wysłania pocztą.

Możecie zawiesić działalność spółki na okres maksymalnie 24 miesięcy. Po upływie tego okresu i wznowieniu działalności na choćby jeden dzień, możecie złożyc kolejny wniosek o zawieszenie na  okres 24 miesięcy.

Oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników

Oświadczenie jest jednym z dokumentów jaki musicie złożyć do KRS. W tym przypadku rzeczywiście chodzi o pracowników, a więc osoby zatrudnione na umowę o pracę.  Pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie wychowawczym lub urlopie rodzicielskim niełączący korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w spółce, nie są brani pod uwagę. W przypadku zatem zakończenia korzystania z urlopów lub złożenia przez pracownika wniosku dotyczącego łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy w spółce udzielającej tego urlopu, pracownik ma prawo do wynagrodzenia jak za przestój, określonego przepisami prawa pracy, do zakończenia okresu zawieszenia działalności gospodarczej.

Zatem oświadczenie o niezatrudnianiu nie dotyczy osób, które wykonują w spółce pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zlecenia, dzieła czy umów o współpracę.

Zawieszenie działalności spółki akcyjnej – odpowiedzi na pytania Czytelników

Ile razy można zawiesić działalność spółki?

Spółka może zawieszać oraz wznawiać wykonywanie działalności gospodarczej wielokrotnie. Ustawa tego nie ogranicza, Czas jednorazowego zawieszenia nie może przekroczyć 24 miesięcy. Po jego upływie można wznowić działalnośc i ponownie ją zawiesić.

Kto podpisuje wniosek o zawieszeniu?

Wniosek do KRS o zawieszenie działalności podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją, ewentualnie prokurent zgodnie z reprezentacją. A w trakcie likwidacji likwidator  lub likwidatorzy zgodnie z reprezentacją. Na podstawie pełnomocnictwa również radca prawny czy adwokat.

Co może spółka akcyjna w trakcie zawieszenia?

Spółka akcyjna nie może wtedy dokonywać żadnych czynności prawnych, z wyjątkiem tych, które są wskazane w art. 25 ust, 2 prawa przedsiębiorców, a zatem:

„W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca:

1)może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;

2)może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

3)może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;

4)ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

5)wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;

6)może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;

7)może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą; (….)”

Czy spółka może wystawić fakturę w trakcie zawieszenia?

W okresie zawieszenia spółka nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z działalności gospodarczej. Możecie jednak zbywać środki trwałe spółki i wyposażenie spółki. Za ich sprzedaż możecie wystawić fakturę. Najlepiej będzie jeśli uzgodnicie to z księgową.

Postępowania w trakcie zawieszenia

Zawieszenie działalności spółki nie sprawia, że zawieszeniu podlegają postępowania sądowe, podatkowe czy administracyjne. Spółka może więc w nich uczestniczyć. Spółka może w tym czasie pozywać i być pozwaną. Mogą być wobec niej wydawane decyzje.  Kontrole zus czy urzędu skarbowego w tym  czasie również mogą się odbyć.

Obowiązki spółki akcyjnej w czasie zawieszenia

Spółka w trakcie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej ma obowiązek:

  • regulowania zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
  • uczestniczenia w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
  • wykonywania wszelkich obowiązków nakazanych przepisami prawa,
  • poddania się kontroli.

Jeśli pojawią się kolejne pytania warte wpisu na blogu to zapewne taki wpis powstanie. Życzę powodzenia i dużo zdrowia!

*****

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

Wydłużenie terminu na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Wznowienie działalności gospodarczej spółki akcyjnej

Kto podpisuje wniosek KRS Z3 po zmianach zarządzie?

Koronawirus a składanie wniosków do KRS

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    wioletta 21 kwietnia, 2020 o 12:05

    Dzień dobry
    Czy wniosek KRS Z-62 można wysłać e-mailem do KRS wraz z uchwałą zarządu spółki o zawieszeniu działalności i oświadczeniem zarządu o niezatrudnianiu pracowników?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 22 kwietnia, 2020 o 07:50

    Pani Wioletto,
    nie ma możliwości wysłać dokumentów do KRS mailem.

    Odpowiedz

    Beata 30 września, 2021 o 19:29

    Dzień dobry,
    czy spółka s.a. będąca w zawieszeniu od kilku lat (wielokrotnie zawieszana i wznawiana działalność) musi poddać sprawozdanie finansowe biegłemu rewidentowi? Czy wystarczy je złożyć wraz z aktem notarialnym z WZA do kRS ? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Jan 4 marca, 2022 o 20:30

    Informacje o formularzu KRS-Z62 wydają się nieaktualne… nie ma takiego wniosku na podanej stronie KRS

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 5 marca, 2022 o 07:47

    Panie Janie,
    wpis jest z 2020 roku, a od 1 lipca 2021 r. nie korzystamy z formularzy, a wnioski do KRS składamy elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS.

    Odpowiedz

    Jan 30 kwietnia, 2022 o 12:10

    Faktycznie. Zauważyłem to później, ale nie zaktualizowałem komentarza.

    Odpowiedz

    Jan 4 marca, 2022 o 21:54

    Jaka jest podstawa prawna dołączenia załącznika z uchwałą zarządu o zawieszeniu działalności do wniosku do KRS?
    Jaka jest podstawa prawna podjęcia uchwały zarządu o zawieszeniu działalności?
    Przejrzałem zapisy ustaw Prawo przedsiębiorców, o KRS, KSH i nic nie znalazłem. Może coś przegapiłem? A może, jak to czasami bywa, jest to w jakiejś ustawie o dopłatach do buraków cukrowych?

    Odpowiedz

    Jan 30 kwietnia, 2022 o 12:14

    Pytania ciągle mnie nurtują, choć już złożyłem wniosek zgodnie z wymaganiami.
    Czy podpisany wniosek do KRS przez zarząd nie jest wystarczający do tego by uznać, że zarząd podjął decyzję? Wydaje mi się, że uchwała jest zduplikowaniem dokumentacji.
    Dodatkowo nigdzie nie znalazłem wymogu dołączenia załączników, choć zapewne nie jest to konieczne jeśli jest obowiązek podjęcia uchwały.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: