Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

Aneta Kułakowska21 listopada 20194 komentarze

Przy okazji zmian w sposobie składania sprawozdań finansowych tyle się o nich mówiło, że wydawać się mogło, że nie macie wątpliwości kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce akcyjnej. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje sprawa sprawozdań finansowych nie jest dla wszystkich taka oczywista jakby mogło się wydawać.

Aktualnie prezes zarządu nie jest dostępny. Czy sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta też będzie akceptowane? – jedno z wielu pytań o składanie podpisów pod sprawozdaniem finansowym.

USprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

O tym kto podpisuje sprawozdanie finansowe dowiecie się z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Wydaje się, że to takie  oczywiste. Jednak nie dla wszystkich. A dlaczego? Ponieważ wciąż sporo osób uważa, że prokurent wchodzi w skład zarządu spółki akcyjnej.

Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Powyższe oznacza, że po pierwsze sprawozdanie finansowe w spółce akcyjnej podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zwykle księgowa zatrudniona w spółce lub księgowa z zewnętrznego biura rachunkowego, która sporządziła sprawozdanie. Po drugie, w imieniu spółki sprawozdanie podpisuje kierownik jednostki. W spółce akcyjnej oznacza to zarząd. Jeśli zarząd jest wieloosobowy to sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 6 precyzuje, kogo należy uważać za kierownika jednostki. Wskazuje osoby, które muszą podpisać roczne sprawozdanie finansowe. Kierownikiem jednostki w spółce akcyjnej jest członek zarządu lub w przypadku zarządu wieloosobowego – cały zarząd.

Macie więc gotową odpowiedź na pytanie Czytelniczki bloga: prokurent nie podpisuje sprawozdania finansowego. Takie sprawozdanie nie będzie akceptowane przez KRS. Prokurent nie wchodzi w skład zarządu. Nie jest też członkiem zarządu. Prokurent jest pełnomocnikiem spółki. Prokurent nie podpisuje sprawozdanie finansowego. Nawet jeśli spółka akcyjna ma reprezentację łączną członka zarządu i prokurenta, to nie zmienia faktu, że prokurent sprawozdania nie podpisuje.

Kiedy prokurent musi podpisać sprawozdanie zarządu?

O tym koniecznie muszę wspomnieć. Otóż, może się zdarzyć, że podpis prokurenta musi pojawić się na sprawozdaniu. Dzieje się tak, kiedy prokurent jest jednocześnie osobą prowadzącą księgi rachunkowe spółki akcyjnej. I jeśli on sporządza sprawozdanie finansowe to jest zobowiązany się pod nim podpisać. Ale podpisuje się nie jako prokurent spółki, ale osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie ma żadnych przeciwskazań do łączenia obu tych funkcji w spółce akcyjnej.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Powołanie do zarządu spółki akcyjnej – ebook

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnej

Firma spółki akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ilona 26 marca, 2020 o 17:38

    Mam pytanie o oświadczenie zarządu dla biegłego badającego SF – czy ten dokument może podpisać prokurent?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 21 kwietnia, 2020 o 12:43

    Pani Ilono,
    oświadczenie zarządu podpisuje zarząd.

    Odpowiedz

    Renata 9 października, 2020 o 21:03

    Czy w sytuacji, gdy prokurent jest jednocześnie osobą prowadzącą księgowość w spółce z o. o., to konieczne jest zawarcie z nim umowy w tym przedmiocie, czy może mieści się to w pojęciu „pozasądowych czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa”?

    Odpowiedz

    Anna 10 czerwca, 2021 o 12:58

    W jaki sposób złożyć sprawozdanie finansowe do KRS, jeżeli zmarł Prezes Zarządu sp. z o.o., który był jedynym udziałowcem i nie ma jego następcy oraz nie ma możliwości powołania nowego (w tym rodzina odrzuciła spadek) – jest tylko prokurent.
    Prokurent nie może podpisać SF. Wcześniejsze sprawozdania jeszcze w wersji papierowej składane do KRS zostały zwrócone przez KRS.
    Kto w takim wypadku poniesie odpowiedzialność za niezłożenie sprawozdania?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: