Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

Aneta Kułakowska21 listopada 20193 komentarze

Przy okazji zmian w sposobie składania sprawozdań finansowych tyle się o nich mówiło, że wydawać się mogło, że nie macie wątpliwości kto podpisuje sprawozdanie finansowe w spółce akcyjnej. Nic bardziej mylnego. Jak się okazuje sprawa sprawozdań finansowych nie jest dla wszystkich taka oczywista jakby mogło się wydawać.

Aktualnie prezes zarządu nie jest dostępny. Czy sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta też będzie akceptowane? – jedno z wielu pytań o składanie podpisów pod sprawozdaniem finansowym.

USprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

O tym kto podpisuje sprawozdanie finansowe dowiecie się z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Wydaje się, że to takie  oczywiste. Jednak nie dla wszystkich. A dlaczego? Ponieważ wciąż sporo osób uważa, że prokurent wchodzi w skład zarządu spółki akcyjnej.

Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Powyższe oznacza, że po pierwsze sprawozdanie finansowe w spółce akcyjnej podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zwykle księgowa zatrudniona w spółce lub księgowa z zewnętrznego biura rachunkowego, która sporządziła sprawozdanie. Po drugie, w imieniu spółki sprawozdanie podpisuje kierownik jednostki. W spółce akcyjnej oznacza to zarząd. Jeśli zarząd jest wieloosobowy to sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 6 precyzuje, kogo należy uważać za kierownika jednostki. Wskazuje osoby, które muszą podpisać roczne sprawozdanie finansowe. Kierownikiem jednostki w spółce akcyjnej jest członek zarządu lub w przypadku zarządu wieloosobowego – cały zarząd.

Macie więc gotową odpowiedź na pytanie Czytelniczki bloga: prokurent nie podpisuje sprawozdania finansowego. Takie sprawozdanie nie będzie akceptowane przez KRS. Prokurent nie wchodzi w skład zarządu. Nie jest też członkiem zarządu. Prokurent jest pełnomocnikiem spółki. Prokurent nie podpisuje sprawozdanie finansowego. Nawet jeśli spółka akcyjna ma reprezentację łączną członka zarządu i prokurenta, to nie zmienia faktu, że prokurent sprawozdania nie podpisuje.

Kiedy prokurent musi podpisać sprawozdanie zarządu?

O tym koniecznie muszę wspomnieć. Otóż, może się zdarzyć, że podpis prokurenta musi pojawić się na sprawozdaniu. Dzieje się tak, kiedy prokurent jest jednocześnie osobą prowadzącą księgi rachunkowe spółki akcyjnej. I jeśli on sporządza sprawozdanie finansowe to jest zobowiązany się pod nim podpisać. Ale podpisuje się nie jako prokurent spółki, ale osoba której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie ma żadnych przeciwskazań do łączenia obu tych funkcji w spółce akcyjnej.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Powołanie do zarządu spółki akcyjnej – ebook

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnej

Firma spółki akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ilona 26 marca, 2020 o 17:38

Mam pytanie o oświadczenie zarządu dla biegłego badającego SF – czy ten dokument może podpisać prokurent?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 21 kwietnia, 2020 o 12:43

Pani Ilono,
oświadczenie zarządu podpisuje zarząd.

Odpowiedz

Renata 9 października, 2020 o 21:03

Czy w sytuacji, gdy prokurent jest jednocześnie osobą prowadzącą księgowość w spółce z o. o., to konieczne jest zawarcie z nim umowy w tym przedmiocie, czy może mieści się to w pojęciu “pozasądowych czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa”?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: