Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Firma spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska08 października 2019Komentarze (0)

Potocznie mówicie „nazwa spółki akcyjnej” zamiast firma spółki akcyjnej. Nikt, jak sądzę, nie ma wątpliwości o co tak naprawdę chodzi. Pytacie „jak dokonać zmiany nazwy spółki akcyjnej”.  W takim razie dzisiaj na tapet wskakuje firma spółki akcyjnej.

Firma spółki akcyjnej

Przepisy k.s.h. nie wprowadzają żadnych szczególnych wymagań co do wyboru firmy spółki akcyjnej. Może być ona obrana dowolnie. Jedyny wymóg to oznaczenie formy prawnej „spółka akcyjna”. Co do tego, że w obrocie możecie używać skrótu „S.A.” to myślę, że nie ma wątpliwości. Problem z rejestracją spółki może pojawić w przypadku, jeśli dla swojej spółki akcyjnej wybierzecie firmę, która już funkcjonuje w obrocie lub jest zastrzeżona. Musicie też dodatkowo pamiętać o tym, że jeśli chcecie zamieścić w firmie nazwisko osoby to postarajcie się o jej pisemną zgodę. Jeśli osoba nie żyje, to zadbajcie o zgodę jej spadkobierców.

Zmiana firmy spółki akcyjnej

Zmienić firmę spółki możecie jedynie poprzez zmianę statutu spółki. Aby tego dokonać musicie zwołać nadzwyczajne walne zgromadzenie, chyba że dokonacie tego przy okazji zwyczajnego walnego zgromadzenia. Co do samego zwołania walnego zgromadzenia odsyłam Was do wpisu na blogu Nieformalne zwołanie walnego zgromadzenia. Zresztą w najbliższym czasie opublikuję również wpis, o który prosicie a dotyczący zwołania walnego zgromadzenia listami poleconymi i poprzez ogłoszenie.

Przypominam tylko, że każde walne zgromadzenie wymaga spisania protokołu przez notariusza. Tak więc zmianę statutu w zakresie zmiany firmy spółki umieszczacie w protokole notarialnym. W tymże protokole możecie od razu podjąć uchwałę w sprawie ustalenia tekstu jednolitego statutu. Ewentualnie możecie upoważnić radę nadzorczą do jego ustalenia. Tekst jednolity statutu przyda się Wam przy kompletowaniu dokumentów do złożenia wniosku o wpis zmiany w KRS.

Zgłoszenie zmiany firmy do KRS

Oczywiście, jak się zapewne domyślacie, zmiana firmy spółki akcyjnej wymaga wpisu w KRS. Zmiana statutu, w tym zmiana firmy spółki, wchodzi w życie w momencie wpisu tej zmiany do KRS. Pamiętajcie, że w przypadku zmiany statutu macie 3 miesiące od daty jego zmiany na złożenie dokumentów do KRS. Po tym czasie KRS zwróci wniosek nie dokonując wpisu.

Do obowiązków zarządu należy złożenie wniosku KRS Z3 do KRS wraz z protokołem notarialnym walnego zgromadzenia. Dołączacie do niego tekst jednolity statutu, jeśli nie umieściciście go w protokole z walnego. Jeśli w firmie spółki znajduje nazwisko to dodatkowo proponuję załączyć zgodę tej osoby na jego umieszczenie. Dokonujecie opłaty 350 zł za wpis i gotowe. Możecie składać wniosek do KRS. Nie jest to nic skomplikowanego. Jeśli złożycie wniosek na czas i nie popełnicie błędu wypełniając KRS Z3 to KRS dokona wpisu zgodnie z Waszym wnioskiem.

Zapraszam Was do śledzenia kolejnych wpisów i subskrypcji. Będę wdzięcza, jeśli podzielicie się swoimi doświadczeniami podczas zmiany firmy spółki akcyjnej oraz problemami na jakie natrafiliście podczas tej zmiany.

 

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Wynagrodzenie członka zarządu spółki akcyjnej

Czy trzeba spisać protokół z posiedzenia zarządu?

Uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu

Prowadzę również bloga dla spółek o.o.: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: