Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Prowadzenie księgi akcyjnej

Aneta Kułakowska29 czerwca 2019Komentarze (0)

Zapewne obiło Wam się o uszy, że istnieje coś takiego jak księga akcyjna w spółce akcyjnej. Jednak nie wiem czy wiecie, że jako zarząd spółki jesteście zobowiązani do jej prowadzenia.

Prowadzenie księgi akcyjnej

Prowadzenie księgi akcyjnej

Art. 341 §1 k.s.h.:

Zarząd obowiązany jest prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych (księga akcyjna), do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) oraz siedzibę i adres akcjonariusza albo adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat, a także, na wniosek osoby uprawnionej, wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wraz z datą wpisu.

Jako zarząd spółki akcyjnej jesteście zobowiązani do prowadzenia księgi akcyjnej. Możecie ją prowadzić zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej. Art. 342 k.s.h. pozwala Wam również na zlecenie prowadzenia księgi akcyjnej bankowi lub firmie inwestycyjnej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Księgę akcyjną prowadzicie jedynie dla akcji imiennych i imiennych świadectw tymczasowych. Wszelkie zatem wpisy i zmiany wpisów wprowadzacie tylko w odniesieniu do akcji imiennych i imiennych świadectw tymczasowych. Nie wpisujecie w niej akcji na okaziciela, świadectw założycielskich, świadectw użytkowych, kuponów dywidendowych czy innych dodatkowych dokumentów. Zakres wpisów jakich dokonujecie jest określony wyraźnie w/w przepisem: nazwisko i imię albo firmę (nazwę) oraz siedzibę i adres akcjonariusza albo adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat oraz wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wraz z datą wpisu.

Sankcja za naruszenie obowiązku

O czym dodatkowo musicie pamiętać?

Zgodnie z art. 594 § 1 pkt. 2 k.s.h, jeśli członek zarządu wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że zarząd nie prowadzi księgi akcyjnej podlega grzywnie do  20.000,00 zł. I nie ma w tym przypadku znaczenia, czy członek zarządu nie dopełnił swoich obowiązków umyślnie, czy też nieumyślnie. Karę nakłada KRS.

Zwróćcie uwagę, że wobec spółki za akcjonariusza uprawnionego z akcji imiennych lub imiennych świadectw tymczasowych uważa się tylko tę osobę, która jest wpisana do księgi akcyjnej. Jest to istotne w przypadku chociażby zwołania walnego zgromadzenia i sprawdzenia listy osób uprawnionych do uczestniczenia w nim.

Zatem pamiętajcie o obowiązku prowadzenia księgi akcyjnej w Waszych spółkach.

*****

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Pełnomocnik na walnym zgromadzeniu

Obowiązek zarządu do składania sprawozdań finansowych do KRS

Zgoda prokurenta spółki akcyjnej

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: