Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zgoda prokurenta spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska27 czerwca 2019Komentarze (0)

Po ostatnim wpisie Uchwała o powołaniu prokurenta w spółce akcyjnej dostałam od Was kilka pytań. M.in. pytaliście jak powinna wyglądać zgoda prokurenta spółki akcyjnej na powołanie.

Zgoda prokurenta spółki akcyjnej

Zgoda prokurenta spółki akcyjnej

Co do samej formy zgody na powołanie, to nie ma znaczenia w jaki sposób prokurent wyrazi zgodę na wybór. Możecie poprosić go, aby podpisał się pod treścią uchwały o jego powołaniu. Może podpisać się również pod oświadczeniem zarządu o jego ustanowieniu. Może także złożyć oddzielne oświadczenie wyrażające zgodę na powołanie. Najważniejsze dla Was jest, aby nie było wątpliwości, iż wyraża zgodę na powołanie. Osobiście proponuję jednak formę pisemną zgody, przyda Wam się do załączenia do KRS.

Zgoda zamiast wzoru podpisu

Ustawa zmieniająca k.s.h. sprawiła, że po 15 stycznia 2015 r. nie musicie składać do KRS wzorów podpisów prokurentów. Uchylając jednak ten obowiązek, ustawa wprowadziła wymóg wyrażenia zgody prokurenta na jego powołanie.

Zgodnie z art. 19a ust. 5 ustawy o KRS:

Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Oznacza to, że do wniosku o wpis prokurenta do KRS dołączacie jego zgodę na powołanie. Do wymogu załączenia zgody się nie stosujecie w przypadku podpisania wniosku o wpis do KRS przez prokurenta, wyrażenia zgody na powołanie w protokole z posiedzenia zarządu bądź poprzez udzielenie pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis w KRS, np. radcy prawnemu czy adwokatowi.

Wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody prokurenta spółki akcyjnej

Poniżej zamieściłam przykładowy wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody na powołanie prokurenta.

Oświadczenie

Ja niżej podpisany ………….., niniejszym oświadczam, iż wyrażam zgodę na powołanie mnie do pełnienia funkcji prokurenta w spółce pod firmą ……….. Spółka Akcyjna z siedzibą w ………… zgodnie z Uchwałą Zarządu Nr … z dnia ……………….

…………………………….

podpis prokurenta

I jeśli chodzi o zgodę prokurenta, to tyle w tym temacie. Zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów na blogu. Nie zabraknie w nich odpowiedzi na Wasze pytania.

*****

Zachęcam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Skład zarządu spółki akcyjnej

Zwyczajne walne zgromadzenie po terminie

Miejsce odbycia walnego zgromadzenia

Umowa między członkiem zarządu a spółką akcyjną

Uchwała o powołaniu prokurenta w spółce akcyjnej

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: