Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska29 października 20192 komentarze

Opowiem Wam dzisiaj jakie potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnej należy złożyć do KRS.

Podczas zakładania spółek akcyjnych bardzo często spotykam się ze zdziwieniem, że na potwierdzenie wniesienia pieniężnej części kapitału zakładowego nie wystarczy oświadczenie zarządu. Ci z Was, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu spółek z o.o. często są przekonani o podobieństwie w prowadzeniu obu spółek. Oczywiście podobieństw jest sporo. Musicie jednak pamiętać, że spółka akcyjna rządzi się swoimi prawami i jest bardziej skomplikowana w prowadzeniu niż spółka z o.o.

Potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnejPotwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego  do spółki akcyjnej

Wymóg złożenia do KRS potwierdzenia wniesienia kapitału do spółki akcyjnej pojawia się już na etapie jej rejestracji. W art. 320 §  1 pkt 4 k.s.h. przeczytacie, że do zgłoszenia spółki należy dołączyć potwierdzony przez bank lub firmę inwestycyjną dowód wpłaty na akcje, dokonanej na rachunek spółki w organizacji.

Dla przypomnienia tylko wskażę, że na poczet kapitału zakładowego w spółce akcyjnej macie możliwość wniesienia wkładów pieniężnych lub niepieniężnych tzw. aportu. W przypadku wkładów pieniężnych możliwe jest, aby co najmniej 25% wnieść do momentu zarejestrowania w KRS. Oczywiście pod warunkiem, że statut Wam to umożliwia.

Zatem pokrycie przynajmniej części kapitału jest warunkiem rejestracji spółki akcyjnej w KRS. Do wniosku o rejestrację spółki w KRS dołączacie potwierdzony przez bank dowód wpłaty na rachunek bankowy spółki akcyjnej w organizacji. Wiąże się to zatem z koniecznością założenia rachunku bankowego spółki akcyjnej w organizacji jeszcze przed wpisem do KRS. Rachunek bankowy powinien być prowadzony w banku, który ma siedzibę na terytorium Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Do wniesienia opłat za akcje możecie też skorzystać z usług firmy inwestycyjnej. Wpłat wówczas dokonujecie na rachunek bankowy firmy inwestycyjnej otwarty w związku z emisją założycielską akcji spółki.

Powyższe oznacza, że oświadczenie członków zarządu o wniesieniu kapitału nie wystarczy. Nie ma też możliwości dokonania opłat za akcje gotówką do kasy spółki. Macie wybór pomiędzy rachunkiem bankowym a rachunkiem w firmie inwestycyjnej. Tylko takie potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnej stanowić będzie wystarczający dowód wniesienia kapitału pieniężnego do spółki umożliwiającego jej rejestrację w KRS.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Firma spółki akcyjnej

Wynagrodzenie członka zarządu spółki akcyjnej

Czy trzeba spisać protokół z posiedzenia zarządu?

Uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Agnieszka 30 stycznia, 2020 o 21:44

    Właśnie planujemy założenie spółki i ten wpis był dla nas bardzo pomocny 🙂

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 30 stycznia, 2020 o 22:32

    Pani Agnieszko,
    bardzo dziękuję. Wobec tego zachęcam do subskrypcji bloga 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: