Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu

Aneta Kułakowska08 sierpnia 2019Komentarze (0)

W ubiegłym miesiącu na blogu pojawił się wpis Uchwała rady nadzorczej o powołaniu członka zarządu spółki akcyjnej. Pisałam wówczas, że w większości spółek akcyjnych to właśnie rada nadzorcza jest uprawniona do powołania członków zarządu. Kolejnym organem po radzie uprawnionym w sporej części spólek do powołania zarządu jest walne zgromadzenie. Wobec tego dzisiejszym tematem jest uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu.

Uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu

Uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu

We wspomnianym powyżej blogowym wpisie pisałam, że kodeksową zasadą jest powoływanie członków zarządu przez radę nadzorczą. Jeśli uprawnione do powołania zarządu ma być walne zgromadzenie musicie takie postanowienie wpisać do statutu spółki. Jeśli więc w Waszej spółce walne zgromadzenie jest uprawnione do powołania zarządu to w przypadku powołania członka zarządu musicie zwołać walne zgromadzenie i w porządku obrad umieścić uchwałę o powołaniu członka zarządu. Ponadto wybrać kandydata na członka zarządu, który zgadza się na pełnienie funkcji. Z kolei na samym walnym zgromadzeniu w głosowaniu tajnym musi dojść do przyjęcia uchwały o wyborze członka zarządu większością głosów, chyba że Wasz statut stanowi inaczej.

W uchwale o powołaniu członka zarządu wskażcie funkcję jaką będzie pełnił, np. członek zarządu, prezes zarządu czy wiceprezes oraz datę, od której następuje powołanie. Może to być data podjęcia uchwały, jak i data przyszła.

Protokół walnego zgromadzenia

Nie zapominajcie, że protokół walnego zgromadzenia sporządza notariusz. A to oznacza, że planując walne zgromadzenie, musicie również zorganizować na ten czas notariusza. Obecność notariusza oznacza również, że przynajmniej w zakresie poprawności sporządzenia protokołu nie musicie się martwić. To notariusz będzie zobowiązany dopilnować, aby znalazły się w nim wszystkie wymagane elementy, czyli porządek obrad, treść uchwał, liczba głosów oddanych na poszczególne uchwały oraz lista obecności.

Wzór uchwały walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu

O prawidłowość uchwał walnego zgromadzenia zatroszczy się wybrany przez Was notariusz. Postanowiłam jednak zamieścić przykładowy wzór uchwały walnego zgromadzenia powołującej prezesa zarządu.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki pod firmą …… Spółka Akcyjna z siedzibą w ………..  niniejszym w dniem 1 września 2019 r. powołuje do Zarządu Spółki Pana ……………. powierzając mu funkcję Prezesa Zarządu.

Wpis do KRS członka zarządu

Wielokrotnie przypominam, że powołanie nowego członka zarządu wymaga wpisu do KRS w terminie 7 dni od jego powołania. Jeśli nie uda Wam się dotrzymać terminu to trudno. Postarajcie się jednak nie zwlekać z aktualizacją wpisu w KRS. Składacie do KRS wniosek KRS Z3, a także formularz KRS ZK, protokół z walnego zgromadzenia z uchwałą powołującą członka zarządu, a także zgodę członka i jego oświadczenie o adresie do doręczeń. Dokonujecie opłaty w wysokości 350 zł (250 zł opłata sądowa i 100 zł MSiG). Następnie składacie wniosek w KRS osobiście lub za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Zachęcam Was do umieszczania komentarzy z problemami z jakimi najczęściej się spotykacie w trakcie powołania członków zarządu. Będą one dla mnie inspiracją do kolejnych wpisów.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Czy zarząd zobowiązany jest zawiadomić radę nadzorczą o posiedzeniu?

Wzór księgi akcyjnej – do pobrania w pdf

Ile muszę zapłacić za wpis w KRS

Przyczyny wygaśnięcia mandatu członka zarządu

Prowadzę również bloga dla spółek o.o.: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: