Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Pełnomocnik na walnym zgromadzeniu

Aneta Kułakowska28 czerwca 2019Komentarze (0)

Jestem akcjonariuszem w spółce akcyjnej i nie mogę być na walnym zgromadzeniu. Czy mogę kogoś upoważnić, aby pojawił się na walnym w moim imieniu?

Pytań o podobnej treści dostaję całe mnóstwo. Wynika z nich, że nie jesteście pewni czy w zastępstwie może pojawić się pełnomocnik na walnym zgromadzeniu.

Pełnomocnik na walnym zgromadzeniu

Pełnomocnik na walnym zgromadzeniu

Co do zasady akcjonariusz może ustanowić pełnomocnika, który będzie uczestniczył w walnym zgromadzeniu, a także wykonywał w jego imieniu prawo głosu.

Pełnomocnictwo uprawnia pełnomocnika do tego do czego uprawniony jest akcjonariusz na walnym zgromadzeniu. Chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa. Oczywiście akcjonariusz może to pełnomocnictwo ograniczyć, np. tylko do uczestniczenia bez prawa wykonywania głosu. Ważne, aby wyraźnie zapisać to ograniczenie w pełnomocnictwie.

Może Was to zdziwi, ale pełnomocnik może reprezentować nie tylko kilku akcjonariuszy, ale w imieniu każdego inaczej głosować z akcji. Poza tym, jeden akcjonariusz może ustanowić nawet kilku pełnomocników. Pełnomocnicy tak ustanowieni przez akcjonariusza mogą głosować odmiennie z każdej akcji.

Pełnomocnik na walnym zgromadzeniu spółki publicznej

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku spółki akcyjnej publicznej.

Akcjonariusz spółki publicznej posiadający akcje zapisane na więcej niż jednym rachunku papierów wartościowych może ustanowić oddzielnych pełnomocników do wykonywania praw z akcji zapisanych na każdym z rachunków. Jednak nie może ustanowić kilku pełnomocników dla poszczególnych swoich akcji, zapisanych na jednym rachunku papierów wartościowych, chyba że dotyczy to rachunku zbiorczego.

Forma pełnomocnictwa

Pełnomocnictwa do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu i wykonywaniu prawa głosu udzielacie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku spółki akcyjnej publicznej, pełnomocnictwo wymaga formy pisemnej lub postaci elektronicznej.

Kto może być pełnomocnikiem akcjonariusza na walnym zgromadzeniu i jakie są ograniczenia w tym zakresie, napiszę innym razem. Zapraszam Was do śledzenia kolejnych wpisów.

 

*****

Zachęcam do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Obowiązek zarządu do składania sprawozdań finansowych do KRS

Zgoda prokurenta spółki akcyjnej

Skład zarządu spółki akcyjnej

Zwyczajne walne zgromadzenie po terminie

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: