Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Aneta Kułakowska30 października 20192 komentarze

Z najczęstszym przypadkiem wyłączenia od głosowania akcjonariusza zapewne macie do czynienia podczas podejmowania uchwały o udzieleniu absolutorium. Wyłączeniu od głosowania podlegają wówczas akcjonariusze, których dotyczy uchwała. Wyłączeniu podlegają również pełnomocnicy tych akcjonariuszy, a także akcjonariusze jeśli na walnym zgromadzeniu są pełnomocnikiem innego akcjonariusza. Wasze wątpliwości budzi sposób liczenia głosów.

Pytacie: Czy jeśli zostanie wyłączony akcjonariusz większościowy, który ma 80% akcji w spółce czy jest szansa na podjęcie uchwały o udzieleniu mu absolutorium?

Bezwzględna większość głosów na walnym zgromadzeniuBezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Uchwały walnego zgromadzenia zapadają bezwględną większością głosów, jeśli przepisy k.s.h. lub statut spółki nie stanowią inaczej. Bezwględna większość głosów oznacza, że do podjęcia uchwały potrzebujecie więcej niż połowę głosów oddanych. Głosami oddanymi są głosy oddane podczas głosowania „za”, „przeciw” oraz „wstrzymujące się”.

Głos „wstrzymujący się” musi być wyraźnie zaznaczony przez akcjonariusza. Traktowany jest jako głos „przeciw” uchwale. Z kolei brak udziału akcjonariusza w głosowaniu i jego milczenie traktujecie jako głos nie oddany.

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Art. 413 k.s.h. wprowadza wyłączenie akcjonariusza od głosowania na walnym zgromadzeniu. Wyłączenie dotyczy akcjonariusza, który nie może ani osobiście, ani przez pełnomocnika, ani jako pełnomocnik innej osoby głosować przy powzięciu uchwał dotyczących jego odpowiedzialności wobec spółki, w tym udzielenia absolutorium, zwolnienia z zobowiązania wobec spółki oraz sporu pomiędzy nim a spółką.

Zastanawia Was czy wyłączenie akcjonariusza większościowego wpłynie na możliwość podjęcia uchwały. Na szczęście w przypadku wyłączenia akcjonariusza jego głos traktuje się jako głos nie oddany. A więc nie jest w ogóle liczony. Do wyliczenia uzyskania bezwzględnej większości liczy się pozostałe głosy. Oczywiście pod warunkiem, że można je zakwalifikować jako głosy oddane.

Zatem istnieje możliwość podjęcia uchwały o udzieleniu absolutorium nawet 1% głosów oddanych w przypadku jeśli pozostałe 99% głosów należy do wyłączonego akcjonariusza.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnej

Firma spółki akcyjnej

Wynagrodzenie członka zarządu spółki akcyjnej

Czy trzeba spisać protokół z posiedzenia zarządu?

Uchwała walnego zgromadzenia o powołaniu członka zarządu

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Agnieszka 14 stycznia, 2020 o 21:57

    Bardzo pomocny wpis.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 15 stycznia, 2020 o 06:42

    Pani Agnieszko,
    bardzo dziękuję.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: