Przepisy weszły w życie ponad 3 miesiące temu, ale warto o nich napisać, bo wciąż mało członków zarządu ma świadomość obowiązków, jakie zostały na nich nałożone.
Otóż, z dniem 13 października 2019 r. rozpoczął działalność Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Podstawą jego funkcjonowania jest ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dla zarządów spółek akcyjnych oznacza to kolejny obowiązek, o którym muszą pamiętać. Zarówno jeśli chodzi o zgłoszenie spółki akcyjnej do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, jak i później aktualizację wpisu. Zgłoszenie do rejestru nie dotyczy spółek akcyjnych publicznych.
Zgłoszenie spółki akcyjnej do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych to system gromadzący i przetwarzający informacje o beneficjentach rzeczywistych spółek akcyjnych i nie tylko. Beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna sprawująca bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką akcyjną. Kontrolę może sprawować poprzez uprawnienia, które wynikają zarówno z okoliczności prawnych, jak i faktycznych, które umożliwiają wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.
Beneficjentem rzeczywistym w spółce akcyjnej jest osoba fizyczna, która:
- jest akcjonariuszem spółki, któremu przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby akcji
- dysponuje więcej niż 25% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu
- sprawuje kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby akcji spółki, lub łącznie dysponuje więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu
- sprawuje kontrolę nad spółką przez posiadanie w stosunku do niej uprawnień, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
- zajmuje wyższe stanowisko kierownicze w organach spółki w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w powyższych punktach oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
W większości spółek akcyjnych beneficjentami rzeczywistymi będą większościowi akcjonariusze.
Zgłoszenie spółki akcyjnej do rejestru
W przypadku spółki akcyjnej obowiązek dokonania zgłoszenia spoczywa na zarządzie jako reprezentancie spółki. Zarząd dokonuje zgłoszenia zgodnie z zasadami reprezentacji pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe oświadczenia. Zgłoszenia może dokonać również prokurent. Brak jednak możliwości ustanowienia pełnomocnika do dokonania takiego zgłoszenia.
Zgłoszenia możecie dokonać w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu podatkowego. Po wypełnieniu zgłoszenia podpisujecie je podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a potem wysyłacie.
Termin na zgłoszenie do rejestru
Spółki akcyjne zarejestrowane w KRS przed dniem 13 października 2019 r. mają czas na dokonanie zgłoszenia w rejestrze do dnia 13 kwietnia 2020 r. Z kolei spółki akcyjne wpisane w KRS po 13 października 2019 r. mają jedynie 7 dni od dnia wpisu (nie licząc sobót i dni ustawowo wolnych od pracy) na zgłoszenie do rejestru. Również 7-dniowy termin dotyczy aktualizacji danych spółki w rejestrze.
Zgłoszenie spółki do rejestru odbywa się szybko i sprawnie. W niektórych spółkach akcyjnych więcej czasu zajmie ustalenie kto jest beneficjentem rzeczywistym. Prawdopodobnie problem będą miały spółki o skomplikowanej strukturze organizacyjnej i właścicielskiej.
Pamiętajcie o dokonaniu zgłoszenia. Za niewywiązanie się przez spółkę akcyjną z obowiązku zgłoszenia do rejestru grozi kara pieniężna do 1 mln zł.
*****
Ostatnie wpisy blogowe:
Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej a KRS
Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?
Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej
Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Świetny wpis. Wszystko dokładnie wytłumaczone. Dziękuję za te przydatne informacje.
Pani Ewo,
bardzo dziękuję.
Dzień dobry
Skoro zgłosiłam informacje o beneficjentach rzeczywistych w sp. z o.o. i sp. z o.o.- s.k-a. – odpowiednio wspólnika spółki z o.o. z imienia i nazwiska, który posiada 98% udziałów, a w przypadku sp. z o.o. – s.k.-a. wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej- akcjonariusza – z imienia i nazwiska , który posiada 99% akcji – to czy istnieje konieczność uzupełnienia pozostałych (do 100% udziałów/akcji) wspólnika sp. z o.o. i sp. z o.o.-s.k.-a. – z imienia i nazwiska?
Pani Wioletto,
zgłoszeniu podlega beneficjent rzeczywisty w spółce. Najpierw należy ustalic kto nim jest, a potem dokonać zgłoszenia. Nie potrafię odpowiedziec kto nim jest w Pani spółkach, ponieważ nie zawsze to jest większościowy wspólnik.