Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej a KRS

Aneta Kułakowska22 stycznia 2020Komentarze (0)

Czytelników bloga przybywa, co mnie bardzo cieszy. Przybywa również ilości pytań związanych z funkcjonowaniem spółki akcyjnej. Dzisiaj opowiem Wam jakie obowiązki wobec KRS powoduje odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej. Przy okazji odpowiem na pytanie:

Czy po odwołaniu członka zarządu spółki akcyjnej muszę złożyć jakieś dokumenty do KRS?

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej a KRS

Jeśli już doszło do odwołania członka zarządu, zarząd spółki jest zobowiązany w terminie 7 dni złożyć wniosek do KRS o zmianę wpisu w tym zakresie. Zakładam, że odwołany członek zarządu nie był jedynym członkiem zarządu. Jeśli jednak tak było, to na miejsce odwołanego członka zarządu należy powołać nowego członka zarządu. Podobnie będzie w przypadku, jeśli po odwołaniu spadnie minimalna liczba członków zarządu wymagana statutem.

Wniosek do KRS o wpis zmiany w zarządzie spółki

Zapewne jesteście najbardziej zainteresowani listą dokumentów, które musicie złożyć do KRS po odwołaniu członka zarządu. Otóż, aby dokonać skutecznej zmiany musicie złożyć do KRS:

 • formularze KRS Z3 i KRS ZK, które możecie pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości
 • dokument potwierdzający odwołanie członka zarządu (najczęściej będzie to uchwała rady nadzorczej, ewentualnie protokół walnego zgromadzenia wspólników z uchwałą o odwołaniu członka zarządu)

Jeśli od razu powołujecie nowego członka zarządu to dołączacie dokument potwierdzający powołanie. Zresztą w kwestii powołania członka zarządu i dokumentów jakie należy złożyć do KRS odsyłam Was do ebooka Powołanie do zarządu spółki akcyjnej, który znajdziecie na blogu.

 • potwierdzenie opłaty na kwotę 350 zł (chyba że płacicie w kasie sądu)

Wniosek KRS Z3 i formularz KRS ZK podpisuje aktualny zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji. Zarząd może również upoważnić do złożenia dokumentów do KRS radcę prawnego lub adwokata.  Dokumenty możecie złożyć osobiście w KRS lub wysłać pocztą poleconą (najlepiej pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru).

*****

Ostatnie wpisy blogowe:

Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: