Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej a KRS

Aneta Kułakowska22 stycznia 2020Komentarze (0)

Czytelników bloga przybywa, co mnie bardzo cieszy. Przybywa również ilości pytań związanych z funkcjonowaniem spółki akcyjnej. Dzisiaj opowiem Wam jakie obowiązki wobec KRS powoduje odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej. Przy okazji odpowiem na pytanie:

Czy po odwołaniu członka zarządu spółki akcyjnej muszę złożyć jakieś dokumenty do KRS?

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej a KRS

Jeśli już doszło do odwołania członka zarządu, zarząd spółki jest zobowiązany w terminie 7 dni złożyć wniosek do KRS o zmianę wpisu w tym zakresie. Zakładam, że odwołany członek zarządu nie był jedynym członkiem zarządu. Jeśli jednak tak było, to na miejsce odwołanego członka zarządu należy powołać nowego członka zarządu. Podobnie będzie w przypadku, jeśli po odwołaniu spadnie minimalna liczba członków zarządu wymagana statutem.

Wniosek do KRS o wpis zmiany w zarządzie spółki

Zapewne jesteście najbardziej zainteresowani listą dokumentów, które musicie złożyć do KRS po odwołaniu członka zarządu. Otóż, aby dokonać skutecznej zmiany musicie złożyć do KRS:

  • formularze KRS Z3 i KRS ZK, które możecie pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości
  • dokument potwierdzający odwołanie członka zarządu (najczęściej będzie to uchwała rady nadzorczej, ewentualnie protokół walnego zgromadzenia wspólników z uchwałą o odwołaniu członka zarządu)

Jeśli od razu powołujecie nowego członka zarządu to dołączacie dokument potwierdzający powołanie. Zresztą w kwestii powołania członka zarządu i dokumentów jakie należy złożyć do KRS odsyłam Was do ebooka Powołanie do zarządu spółki akcyjnej, który znajdziecie na blogu.

  • potwierdzenie opłaty na kwotę 350 zł (chyba że płacicie w kasie sądu)

Wniosek KRS Z3 i formularz KRS ZK podpisuje aktualny zarząd zgodnie z zasadami reprezentacji. Zarząd może również upoważnić do złożenia dokumentów do KRS radcę prawnego lub adwokata.  Dokumenty możecie złożyć osobiście w KRS lub wysłać pocztą poleconą (najlepiej pocztą poleconą za potwierdzeniem odbioru).

*****

Ostatnie wpisy blogowe:

Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: