Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Strona internetowa spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska09 lutego 202011 komentarzy

O tym, że strona internetowa spółki akcyjnej to obowiązek, a nie jedynie uprawnienie, jeszcze nie pisałam. Okazuje się jednak, że wiadomości o nowych obowiązkach związanych ze stroną internetową nie dotarły do wszystkich zarządów spółek akcyjnych. Jest szansa, że tym wpisem trafię przynajmniej do części z nich.

Od 1 stycznia na zarządy wszystkich spółek akcyjnych został nałożony kolejny obowiązek. Dodany do art. 5 k.s.h. paragraf 5 wprowadził wymóg posiadania przez spółkę akcyjną strony internetowej.

Strona internetowa spółki akcyjnej

Strona internetowa spółki akcyjnej 

Art. 5 §5 k.s.h.

Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.

Co zmienił art. 5 §5 k.s.h. w życiu spółek akcyjnych?

Po pierwsze wprowadził obowiązek prowadzenia przez każdą spółkę akcyjną własnej strony internetowej. Zobowiązał do wydzielenia w ramach prowadzonej strony internetowej miejsca na komunikację z akcjonariuszami. Po trzecie, do zamieszczania w miejscach wydzielonych na komunikację wszelkich wymaganych przez prawo lub statut ogłoszeń pochodzących od spółki. Po czwarte, zgłoszenie adresu strony internetowej do KRS.

A to oznacza, że od tego roku spółki akcyjne zobowiązane są do zamieszczania na swoich stronach internetowych informacji związanych nie tylko ze zwoływaniem walnych zgromadzeń, a także ogłoszeń zarówno tych wymaganych przez ustawę, jak i statut spółki.

Zakres strony internetowej spółki akcyjnej

O tym co powinno się znaleźć na stronie internetowej spółki akcyjnej możecie przeczytać we wpisie Oznaczanie pism przez spółkę akcyjną. Zakres ten określa art. 374 §1 k.s.h. Na stronie internetowej musicie zatem zamieścić: firmę, siedzibę i adres spółki, numer KRS, oznaczenie właściwego sądu rejestrowego, NIP oraz wysokość kapitału zakładowego. A także to co wymaga od Was wskazany wyżej art. 5§5 k.s.h., czyli informacje dotyczące zwoływania walnych zgromadzeń, porządku obrad czy projektów uchwał. A także to co do tej pory byliście zmuszeni wpisać lub złożyć do KRS, czyli m.in. zmiany w zarządzie, prokurze, radzie nadzorczej, sprawozdania finansowe, uchwały o ich zatwierdzeniu czy opinie biegłych rewidentów.

Kary za nieprowadzenie strony internetowej lub jej nieprawidłowe prowadzenie

Pewnie zastanawiacie się czy możecie spodziewać się jakichkolwiek konsekwencji niezastosowania się do nowych przepisów.

Jeśli nie macie strony internetowej albo jej nie prowadzicie lub nieprawidłowo prowadzicie, a także nie zgłosiliście adresu do KRS to jako zarząd spółki ponosicie odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków z tym związanych. Niestety skutkować to może nałożeniem przez KRS kary grzywny w wysokości do 5000 zł.

Jak wpisać stronę internetową spółki akcyjnej do KRS?

Jeśli już macie stronę internetową to poza jej prowadzeniem na bieżąco, musicie jeszcze pamiętać o jej zgłoszeniu do KRS. Jeśli nie planujecie wpisu zmian do KRS to niestety będziecie zmuszeni dokonać wpisu samego adresu strony internetowej. Dokonacie tego na wniosku KRS Z3. Opłata od wpisu to łącznie 350 zł (opłata sądowa i opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeśli więc do tej pory nie wiedzieliście o opisanym przeze mnie obowiązku to zachęcam do nadrobienia zaległości. Pamiętajcie, że nieposiadanie strony internetowej lub nieumieszczanie na nich stosownych ogłoszeń może również stanowić podstawę do zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia.

*****

Ostatnie wpisy blogowe:

Zgłoszenie spółki akcyjnej do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej a KRS

Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    EWELINA 6 maja, 2020 o 11:49

    Czy przepisy te dotyczą również spółki z o.o. S.K.A?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 14 maja, 2020 o 20:45

    Pani Ewelino,
    tak, dotycza również tej spółki.

    Odpowiedz

    Łukasz 6 maja, 2020 o 14:06

    Dzień dobry,
    Jaki adres strony powinien być Pani zdaniem zgłoszony do KRS w spółce, która ma ogólny adres http://www.spolka.pl (ale której zawartość ma charakter marketingowy i sprzedażowy), natomiast miejsce wydzielone na komunikację z akcjonariuszami (linkowane ze strony głównej) to podstrona tej strony głównej: akcjonariusze.spolka.pl

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 14 maja, 2020 o 20:45

    Panie Łukaszu,
    do krs zgłaszamy ogólny adres strony internetowej spółki.

    Odpowiedz

    Paulina 13 września, 2020 o 10:03

    Dzień dobry. Szanowna Pani, czy podczas zgłaszania strony internetowej do KRS należy fo formularza dołączyć stosowna uchwale?

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 13 września, 2020 o 13:17

    Pani Paulino,
    moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.

    Odpowiedz

    Marcin 13 października, 2020 o 13:00

    Dzień dobry, czy uważa Pani, że po założeniu strony po 01.01.2020r. należy na niej umieścić również treści archiwalne (od tej daty), czy jedynie bieżące (od dnia założenia strony), np. sprawozdanie finansowe oraz, czy na stronie udostępnić również informację o wpisaniu strony do KRS? Moim zdaniem treści archiwalne nie są wymagane, a jedynie mogą być podane informacyjnie, a informacja o rejestracji informacji o stronie w KRS może być wymagana, gdyż też jest ogłaszana w MSiG. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 15 października, 2020 o 11:20

    Panie Marcinie,
    moim zdaniem wymóg dotyczy aktualnych informacji.

    Odpowiedz

    Magda 10 grudnia, 2020 o 10:35

    Dzień dobry,
    Czy obowiązek umieszczania na stronie internetowej informacji dotyczących zwoływania walnych zgromadzeń, porządku obrad, projektów uchwał, a także zmiany w zarządzie, prokurze, radzie nadzorczej, sprawozdania finansowe, uchwały o ich zatwierdzeniu czy opinie biegłych rewidentów również dotyczą spółki niepublicznej, której wszystkie akcje są imienne i zgromadzenia zwoływane są za pomocą listów poleconych?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Aneta Kułakowska 5 stycznia, 2021 o 06:13

    Pani Magdo,
    dotyczy to wszystkich spółek akcyjnych.

    Odpowiedz

    Marcin 25 kwietnia, 2022 o 23:52

    Mógłbym dopytać – skąd teza, że wśród informacji, które powinny być zamieszczane na stronie powinno się pojawić również „to co do tej pory byliście zmuszeni wpisać lub złożyć do KRS, czyli m.in. zmiany w zarządzie, prokurze, radzie nadzorczej, sprawozdania finansowe, uchwały o ich zatwierdzeniu czy opinie biegłych rewidentów”? Uprzedzając – to, że w MSiG zamieszcza się wszystkie wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego nie jest imo jednoznaczne ze spełnieniem przesłanek wskazanych w art. 5 par. 5 ksh. Nie są to bowiem „wymagane przez prawo ogłoszenia pochodzące od spółek”. To są tzw. ogłoszenia wtórne. Czym innym są natomiast ogłoszenia np. o zwołaniu WZ, bo taki obowiązek nakłada na spółkę ksh.
    Co Pani sądzi? Ja mam problemy ze zinterpretowaniem zakresu informacji, jakie powinna zamieszczać spółka na swojej stronie, stąd jestem ciekaw skąd taki dość szeroki zakres proponowany przez Panią? Czy właśnie na podstawie ustawy o MSiG, czy na innej podstawie?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: