Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Strona internetowa spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska09 lutego 20208 komentarzy

O tym, że strona internetowa spółki akcyjnej to obowiązek, a nie jedynie uprawnienie, jeszcze nie pisałam. Okazuje się jednak, że wiadomości o nowych obowiązkach związanych ze stroną internetową nie dotarły do wszystkich zarządów spółek akcyjnych. Jest szansa, że tym wpisem trafię przynajmniej do części z nich.

Od 1 stycznia na zarządy wszystkich spółek akcyjnych został nałożony kolejny obowiązek. Dodany do art. 5 k.s.h. paragraf 5 wprowadził wymóg posiadania przez spółkę akcyjną strony internetowej.

Strona internetowa spółki akcyjnej

Strona internetowa spółki akcyjnej 

Art. 5 §5 k.s.h.

Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.

Co zmienił art. 5 §5 k.s.h. w życiu spółek akcyjnych?

Po pierwsze wprowadził obowiązek prowadzenia przez każdą spółkę akcyjną własnej strony internetowej. Zobowiązał do wydzielenia w ramach prowadzonej strony internetowej miejsca na komunikację z akcjonariuszami. Po trzecie, do zamieszczania w miejscach wydzielonych na komunikację wszelkich wymaganych przez prawo lub statut ogłoszeń pochodzących od spółki. Po czwarte, zgłoszenie adresu strony internetowej do KRS.

A to oznacza, że od tego roku spółki akcyjne zobowiązane są do zamieszczania na swoich stronach internetowych informacji związanych nie tylko ze zwoływaniem walnych zgromadzeń, a także ogłoszeń zarówno tych wymaganych przez ustawę, jak i statut spółki.

Zakres strony internetowej spółki akcyjnej

O tym co powinno się znaleźć na stronie internetowej spółki akcyjnej możecie przeczytać we wpisie Oznaczanie pism przez spółkę akcyjną. Zakres ten określa art. 374 §1 k.s.h. Na stronie internetowej musicie zatem zamieścić: firmę, siedzibę i adres spółki, numer KRS, oznaczenie właściwego sądu rejestrowego, NIP oraz wysokość kapitału zakładowego. A także to co wymaga od Was wskazany wyżej art. 5§5 k.s.h., czyli informacje dotyczące zwoływania walnych zgromadzeń, porządku obrad czy projektów uchwał. A także to co do tej pory byliście zmuszeni wpisać lub złożyć do KRS, czyli m.in. zmiany w zarządzie, prokurze, radzie nadzorczej, sprawozdania finansowe, uchwały o ich zatwierdzeniu czy opinie biegłych rewidentów.

Kary za nieprowadzenie strony internetowej lub jej nieprawidłowe prowadzenie

Pewnie zastanawiacie się czy możecie spodziewać się jakichkolwiek konsekwencji niezastosowania się do nowych przepisów.

Jeśli nie macie strony internetowej albo jej nie prowadzicie lub nieprawidłowo prowadzicie, a także nie zgłosiliście adresu do KRS to jako zarząd spółki ponosicie odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków z tym związanych. Niestety skutkować to może nałożeniem przez KRS kary grzywny w wysokości do 5000 zł.

Jak wpisać stronę internetową spółki akcyjnej do KRS?

Jeśli już macie stronę internetową to poza jej prowadzeniem na bieżąco, musicie jeszcze pamiętać o jej zgłoszeniu do KRS. Jeśli nie planujecie wpisu zmian do KRS to niestety będziecie zmuszeni dokonać wpisu samego adresu strony internetowej. Dokonacie tego na wniosku KRS Z3. Opłata od wpisu to łącznie 350 zł (opłata sądowa i opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeśli więc do tej pory nie wiedzieliście o opisanym przeze mnie obowiązku to zachęcam do nadrobienia zaległości. Pamiętajcie, że nieposiadanie strony internetowej lub nieumieszczanie na nich stosownych ogłoszeń może również stanowić podstawę do zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia.

*****

Ostatnie wpisy blogowe:

Zgłoszenie spółki akcyjnej do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej a KRS

Kto sporządza tekst jednolity statutu spółki akcyjnej?

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

EWELINA 6 maja, 2020 o 11:49

Czy przepisy te dotyczą również spółki z o.o. S.K.A?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 14 maja, 2020 o 20:45

Pani Ewelino,
tak, dotycza również tej spółki.

Odpowiedz

Łukasz 6 maja, 2020 o 14:06

Dzień dobry,
Jaki adres strony powinien być Pani zdaniem zgłoszony do KRS w spółce, która ma ogólny adres http://www.spolka.pl (ale której zawartość ma charakter marketingowy i sprzedażowy), natomiast miejsce wydzielone na komunikację z akcjonariuszami (linkowane ze strony głównej) to podstrona tej strony głównej: akcjonariusze.spolka.pl

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 14 maja, 2020 o 20:45

Panie Łukaszu,
do krs zgłaszamy ogólny adres strony internetowej spółki.

Odpowiedz

Paulina 13 września, 2020 o 10:03

Dzień dobry. Szanowna Pani, czy podczas zgłaszania strony internetowej do KRS należy fo formularza dołączyć stosowna uchwale?

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 13 września, 2020 o 13:17

Pani Paulino,
moim zdaniem nie ma takiej potrzeby.

Odpowiedz

Marcin 13 października, 2020 o 13:00

Dzień dobry, czy uważa Pani, że po założeniu strony po 01.01.2020r. należy na niej umieścić również treści archiwalne (od tej daty), czy jedynie bieżące (od dnia założenia strony), np. sprawozdanie finansowe oraz, czy na stronie udostępnić również informację o wpisaniu strony do KRS? Moim zdaniem treści archiwalne nie są wymagane, a jedynie mogą być podane informacyjnie, a informacja o rejestracji informacji o stronie w KRS może być wymagana, gdyż też jest ogłaszana w MSiG. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Aneta Kułakowska 15 października, 2020 o 11:20

Panie Marcinie,
moim zdaniem wymóg dotyczy aktualnych informacji.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: