Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska04 grudnia 2019Komentarze (0)

O rezygnacji członka zarządu spółki akcyjnej jeszcze nie pisałam. A o to też pytacie, jak zresztą o wiele innych tematów również. Jednak nie wszystkim jestem w stanie się od razu zająć, a więc po kolei. Dzisiaj zapraszam Was na wpis Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej. A w kolejnych wpisie opowiem Wam o rezygnacji jedynego lub ostatniego w spółce akcyjnej członka zarządu. W tym roku zmieniły się przepisy w tym zakresie i koniecznie musicie znać nowe uregulowania.

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

Rezygnacja członka zarządu spółki akcyjnej

W art. 369 k.s.h. §5 k.s.h. możecie przeczytać, że:

Mandat członka zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu zarządu.

Powyższe oznacza, że mandat członka zarządu wygasa również poprzez złożenie przez członka zarządu rezygnacji z członkostwa w zarządzie. I tutaj chciałabym od razu zwrócić Waszą uwagę na to, aby w takiej rezygnacji wyraźnie zaznaczyć czy rezygnujecie jedynie z pełnienia funkcji prezesa zarządu czy rezygnujecie również z członkostwa w zarządzie. Jeśli w rezygnacji wpiszecie, że rezygnujecie jedynie z funkcji prezesa zarządu to nie oznacza automatycznie, że składacie również rezygnację z członkostwa w zarządzie. Rezygnacja z funkcji prezesa zarządu spółki akcyjnej nie powoduje bowiem utraty statusu członka zarządu. Dlatego też miejcie to na uwadze.

Z kolei samo oświadczenie członka zarządu o rezygnacji ma charakter jednostronnego oświadczenia woli i może być złożone w każdej chwili bez uzasadnienia przyczyn takiej decyzji. Dla swej skuteczności nie wymaga też akceptacji czy zgody. W umowie spółki czy w umowie z członkiem zarządu można ograniczyć złożenie rezygnacji np. do ważnych powodów, jednak nie ma możliwości, aby ją całkowicie wyłączyć.

Komu złożyć rezygnację?

Przepisy k.s.h. nie precyzują jednak komu rezygnacja powinna być złożona. Oczywiście poza przypadkiem kiedy w wyniku rezygnacji żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony. Ale o tym opowiem w kolejnym wpisie.

Dzisiaj odniosę się do przypadku, kiedy zarząd jest przynajmniej dwuosobowy. Podstawowa zasada jest taka, że członek zarządu rezygnację składa spółce. Wobec tego, że spółka akcyjna działa poprzez swój zarząd, członek zarządu faktycznie składa rezygnację zarządowi spółki, czyli na przykład innemu członkowi zarządu. Jeśli w spółce jest prokurent to rezygnację można również złożyć prokurentowi.

Rezygnacja odniesie swój skutek w momencie kiedy trafi pod adres spółki tak, aby osobie do której została skierowana umożliwić zapoznanie się z jej treścią. Nie ma przy tym znaczenia czy faktycznie osoba się z ta rezygnacją zapozna, jak i to kiedy się z rezygnacją zapozna. Dla skuteczności złożenia rezygnacji liczy się dzień doręczenia rezygnacji na adres spółki.

Wzór rezygnacji członka zarządu

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór rezygnacji członka zarządu.

Warszawa, dnia ………………….

Zarząd Spółki pod firmą

…… Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie

00-000 Warszawa, ul. ………………..

Ja niżej podpisany Jan Nowak – Prezes Zarządu Spółki …. Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, składam niniejszym rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu i jednocześnie z członkostwa w Zarządzie Spółki.

…………………….

podpis

 

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Sprawozdanie finansowe podpisane przez prokurenta. Czy to możliwe?

Powołanie do zarządu spółki akcyjnej – ebook

Bezwzględna większość głosów a wyłączenie od głosowania

Potwierdzenie wniesienia wkładu pieniężnego do spółki akcyjnej

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Osoby zainteresowane również spółką z o.o. zapraszam na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: