Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Prezes zarządu w spółce akcyjnej

Aneta Kułakowska18 czerwca 2019Komentarze (1)

Czy spółka akcyjna musi mieć prezesa zarządu?

Prezes zarządu ma więcej uprawnień?

Tak jak przy spółce z o.o., tak również w przypadku spółki akcyjnej powracają pytania o funkcję prezesa zarządu. Większość jest zdania, że nie ma spółki akcyjnej bez prezesa zarządu. Ja jednak powiedziałabym inaczej – nie ma spółki akcyjnej bez zarządu. A to oznacza, że spółka akcyjna musi mieć zarząd, a do tego wystarczy przynajmniej jeden członek zarządu. Chyba że statut spółki narzuca większy skład zarządu z prezesem zarządu na czele. W k.s.h. brak jednak wymogu co do obligatoryjnego wyboru prezesa zarządu w spółce akcyjnej.

Prezes zarządu w spółce akcyjnej

Prezes zarządu w spółce akcyjnej

Zakładając, że statut spółki akcyjnej nie decyduje, iż ma być powołany prezes zarządu, możecie dokonać wyboru członków zarządu nie powierzając nikomu funkcji prezesa zarządu. Zawsze jednak musicie się upewnić czy statut reguluje nie tylko organ dokonujący powołania zarządu, jak i liczebność i funkcje w zarządzie spółki.

Bez względu na to czy spośród członków zarządu zostanie wybrany prezes to zarząd prawidłowo wybrany jest organem reprezentacyjnym spółki akcyjnej. K.s.h. nie nazywa ani nie nakazuje nazywać któregokolwiek z członków zarządu prezesem zarządu, ani nie wspomina o istnieniu takiej obligatoryjnej funkcji w zarządzie. Oznacza to, że możecie sobie pozwolić na pewną swobodę w przypisywaniu uprawnień różnym członkom zarządu.

Czy prezes zarządu jest najważniejszy?

Sam fakt, iż członek zarządu zostanie powołany do funkcji prezesa zarządu nie oznacza automatycznie większych uprawnień. Prezes zarządu z samego faktu bycia prezesem zarządu nie jest najważniejszy. Ustawodawca przyjmuje bowiem jako model kodeksowy równość członków zarządu. I tak długo, jak statut spółki nie odchodzi od kodeksowej zasady równości członków zarządu, organizacja prac zarządu opiera się na większościowym działaniu wszystkich jego członków. A to pozwala Wam na odejście od tej zasady w statucie spółki. Możecie wskazać w statucie dodatkowe uprawnienia prezesa zarządu w zakresie kierowania pracami zarządu, np. zwoływanie posiedzeń zarządu, przewodniczenie posiedzeniom zarządu. Statut może przewidywać, że w przypadku równości głosów podczas głosowania nad uchwałą, decyduje głos prezesa zarządu.

Pamiętajcie, że k.s.h. nie narzuca Wam rozwiązań w tym zakresie. Jeśli chcecie mieć prezesa zarządu to go powołajcie. Jeśli chcecie go uposażyć w dodatkowe uprawnienia to zapiszcie to w statucie spółki.

*****

Zachęcam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej

Śmierć członka zarządu spółki akcyjnej

Obowiązek zarządu aktualizacji wpisu w KRS

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Sebastian 3 listopada, 2020 o 22:07

    Dzień dobry,
    A co w przypadku, gdy Spółka Akcyjna ma reprezentację wpisaną następująco:
    „W PRZYPADKU POWOŁANIA ZARZĄDU JEDNOOSOBOWEGO SKUTECZNA REPREZENTACJA SPÓŁKI WYKONYWANA JEST PRZEZ PREZESA ZARZĄDU. JEŻELI ZARZĄD JEST WIELOOSOBOWY, DO SKŁADANIA OŚWIADCZEŃ WOLI I PODPISYWANIA W IMIENIU SPÓŁKI UPOWAŻNIONYCH JEST DWÓCH CZŁONKÓW ZARZĄDU ŁĄCZNIE LUB JEDEN CZŁONEK ZARZĄDU ŁĄCZNIE Z PROKURENTEM.”

    … i zaistniała sytaucja: prezes złożył rezygnację i w spółce został tylko 1 członek zarządu (niemianowany na prezesa)? Czy tenże Członek Zarządu może skutecznie reprezentować Spółkę?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: