Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Śmierć członka zarządu spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska14 czerwca 2019Komentarze (0)

Co zrobić po śmierci prezesa zarządu?  Należy to zgłosić do krs?

Z tematem śmierci też należałoby się zmierzyć na blogu, tym bardziej jeśli chodzi o członków zarządu.

Śmierć członka zarządu spółki akcyjnej wymusza na Was podjęcie pewnych działań. Jeśli w Waszych spółkach akcyjnych macie wieloosobowy zarząd to przypadek śmierci członka zarządu raczej nie wstrzyma działalności spółki. W przeciwieństwie do zarządów jednoosobowych. Chociaż w przypadku zarządu wieloosobowego może to być problemem, jeśli spowoduje to spadek ilości członków zarządu poniżej wymaganej statutem liczby. Poza tym członek zarządu jest ujawniony w KRS, wobec czego należałoby go z KRS wykreślić.

Śmierć członka zarządu spółki akcyjnej

Śmierć członka zarządu spółki akcyjnej

W myśl art. 369 §5 k.s.h. mandat członka zarządu spółki akcyjnej wygasa wskutek śmierci. W takim przypadku organy spółki uprawnione do powołania zarządu powinny powołać do zarządu nową osobę, jeśli jest taka konieczność ze względu na wymogi ilościowe składu zarządu lub taka potrzeba spółki akcyjnej. W spółce akcyjnej najczęściej organem uprawnionym do powołania zarządu jest rada nadzorcza, rzadziej walne zgromadzenie. Oczywiście mogą być też uprawnione inne podmioty, wszystko zależy od zapisów w Waszych statutach. Możliwe, że przyznaliście jakieś uprawnienia konkretnemu akcjonariuszowi lub akcjonariuszom do powołania członków zarządu. Jakby nie było, na pewno zanim przystąpicie do działania sprawdźcie zapisy statutu.

W przypadku powołania nowego członka zarządu, zastąpi on zmarłego członka zarządu od dnia określonego w uchwale o powołaniu lub akcie powołania. Bez względu na to kiedy uzyskacie wykreślenie z KRS zmarłego członka zarządu i wpis nowego, członek zarządu może pełnić swoją funkcję od dnia jego powołania. Wpis w KRS nie jest niezbędny do uznania, że dana osoba jest członkiem zarządu.

Śmierć członka zarządu a KRS

O terminach już pisałam w ostatnim wpisie – obowiązek zarządu aktualizacji wpisu w KRS. Przypomnę jedynie, że macie 7 dni na aktualizację wpisu. Jeśli nie zmieścicie się w tym terminie, to możecie to również zrobić później. KRS nie oddali z tego powodu wniosku o wpis. Jeśli powołacie nowego członka zarządu to składacie do KRS wniosek dokonując wykreślenia zmarłego członka zarządu i wpisu nowego członka zarządu. Osobiście aktu zgonu nie składam do KRS, jedynie w uchwale powołującej nowego członka zarządu nadmieniam jaki jest powód powołania nowego członka zarządu. Gdyby jednak nie doszło do powołania nowego członka zarządu to należałoby dołączyć dokument potwierdzający wygaśnięcie mandatu.

Od 1 lipca 2021 r. dokumenty do KRS składacie wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. W systemie możecie od razu dokonać opłaty na kwotę 350 zł. Pamiętajcie o tym, że jeśli załączacie skany dokumentów to musicie w terminie 3 dni od złożenia wniosku wysłać oryginały załączników do KRS. Unikniecie tego podpisując załączniki elektronicznie. Wystarczy podpis profilem zaufanym. Niestety nie uda się to w przypadku dokumentu, którego nie podpisujecie, a jest załącznikiem do wniosku.

Wniosek o wpis zmiany do KRS podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją. Możecie również upoważnić radcę prawnego lub adwokata. Wówczas to nie musicie wysyłać oryginałów dokumentów do KRS.

Wzór uchwały rady nadzorczej

Poniżej zamieściłam przykładowy wzór uchwały rady nadzorczej powołującej nowego członka zarządu po śmierci poprzednika.

Rada Nadzorcza Spółki pod firmą XXYY Spółka Akcyjna z siedzibą w …………….., w związku ze śmiercią w dniu ……………….. Członka Zarządu ………..(pesel …..) niniejszym z dniem podjęcia uchwały powołuje do składu Zarządu Spółki Pana …………….(pesel …….).

*****

Zapraszam również do zapoznania się z wpisami na moim drugim blogu: Zarząd w spółce z o.o.

Zachęcam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Obowiązek zarządu aktualizacji wpisu w KRS

Oznaczanie pism przez spółkę akcyjną

Spółka akcyjna stroną umowy

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: