Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska17 czerwca 2019Komentarze (0)

Nierzadko spotykam się z tym, że siedzibę spółki akcyjnej mylicie z adresem spółki. Często pytacie:

Przenosimy spółkę do innego lokalu. Czy to będzie zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej?

I zanim zacznę pisać o zmianach siedziby i adresu spółki akcyjnej, kilka słów poświęcę na wskazanie różnic.

Siedzibą spółki akcyjnej jest miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający, chyba że co innego ustalone zostanie w statucie spółki lub z przepisów ustawy. Siedzibą spółki akcyjnej jest zatem określona w statucie spółki miejscowość, nieważne czy na prawach miasta czy wsi, np. Warszawa. Z kolei adres spółki akcyjnej stanowi doprecyzowanie siedziby poprzez określenie ulicy wraz z numerem budynku czy budynku i lokalu, ewentualnie jedynie poprzez określenie numerem budynku, jeśli siedzibą jest wieś.

Siedzibę spółki akcyjnej określamy obowiązkowo w statucie spółki, a adres określa zarząd spółki najczęściej w drodze uchwały. Dlatego też różnią się od siebie procedury zmiany adresu i  siedziby spółki.

Zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej

Zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej

Jeśli chodzi o zmianę siedziby spółki akcyjnej to jej zmiany możemy dokonać poprzez zmianę statutu spółki. W przypadku spółki akcyjnej, zmiana statutu wymaga zwołania walnego zgromadzenia, podjęcia uchwały przez akcjonariuszy o zmianie statutu i notarialnego protokołu.  A w związku z tym, że zmiana siedziby powoduje również zmianę adresu, to wymaga uchwały zarządu co do zmiany adresu spółki.

Zmiana adresu spółki akcyjnej jest mniej skomplikowana, ponieważ nie wymaga zmiany statutu spółki i walnego zgromadzenia. Do zmiany adresu wystarczy uchwała zarządu o zmianie adresu spółki w formie zwykłej pisemnej.

Zmiana adresu lub siedziby a wpis w KRS

Zarówno przy zmianie siedziby, jak i zmianie adresu spółki akcyjnej musicie dokonać ujawnienia tych zmian w KRS.

W przypadku zmiany siedziby spółki akcyjnej do wniosku o zmianę siedziby KRS Z3 załączacie protokół notarialny z walnego zgromadzenia, tekst jednolity statutu spółki oraz uchwałę zarządu o zmianie adresu. Z kolei przy zmianie jedynie adresu spółki, do wniosku KRS Z3 załączacie uchwałę zarządu o zmianie adresu spółki. Formularz wniosku KRS Z3 znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Aktualnie obowiązujące przepisy nie wymagają składania przez Was do KRS aktu własności lokalu, umowy najmu czy innego dokumentu potwierdzającego podstawę prawną korzystania z lokalu. Opłata KRS jest taka sama jak w przypadku zgłaszania innych zmian do KRS, zatem łącznie 350 zł (250 zł opłata sądowa i 100 zł opłata za ogłoszenie w MSiG).

*****

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Śmierć członka zarządu spółki akcyjnej

Obowiązek zarządu aktualizacji wpisu w KRS

Oznaczanie pism przez spółkę akcyjną

Zapraszam również do mojego drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: