Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska17 czerwca 2019Komentarze (0)

Nierzadko spotykam się z tym, że siedzibę spółki akcyjnej mylicie z adresem spółki. Często pytacie:

Przenosimy spółkę do innego lokalu. Czy to będzie zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej?

I zanim zacznę pisać o zmianach siedziby i adresu spółki akcyjnej, kilka słów poświęcę na wskazanie różnic.

Siedzibą spółki akcyjnej jest miejscowość, w której siedzibę ma jej organ zarządzający, chyba że co innego ustalone zostanie w statucie spółki lub z przepisów ustawy. Siedzibą spółki akcyjnej jest zatem określona w statucie spółki miejscowość, nieważne czy na prawach miasta czy wsi, np. Warszawa. Z kolei adres spółki akcyjnej stanowi doprecyzowanie siedziby poprzez określenie ulicy wraz z numerem budynku czy budynku i lokalu, ewentualnie jedynie poprzez określenie numerem budynku, jeśli siedzibą jest wieś.

Siedzibę spółki akcyjnej określamy obowiązkowo w statucie spółki, a adres określa zarząd spółki najczęściej w drodze uchwały. Dlatego też różnią się od siebie procedury zmiany adresu i  siedziby spółki.

Zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej

Zmiana adresu czy siedziby spółki akcyjnej

Jeśli chodzi o zmianę siedziby spółki akcyjnej to jej zmiany możemy dokonać poprzez zmianę statutu spółki. W przypadku spółki akcyjnej, zmiana statutu wymaga zwołania walnego zgromadzenia, podjęcia uchwały przez akcjonariuszy o zmianie statutu i notarialnego protokołu.  A w związku z tym, że zmiana siedziby powoduje również zmianę adresu, to wymaga uchwały zarządu co do zmiany adresu spółki.

Zmiana adresu spółki akcyjnej jest mniej skomplikowana, ponieważ nie wymaga zmiany statutu spółki i walnego zgromadzenia. Do zmiany adresu wystarczy uchwała zarządu o zmianie adresu spółki w formie zwykłej pisemnej.

Zmiana adresu lub siedziby a wpis w KRS

Zarówno przy zmianie siedziby, jak i zmianie adresu spółki akcyjnej musicie dokonać ujawnienia tych zmian w KRS.

W przypadku zmiany siedziby spółki akcyjnej we wniosku wpisujecie numer CERWAN protokołu notarialnego z walnego zgromadzenia. Załączacie tekst jednolity statutu spółki, jeśli nie ma go w protokole oraz uchwałę zarządu o zmianie adresu. Z kolei przy zmianie jedynie adresu spółki, do wniosku załączacie uchwałę zarządu o zmianie adresu spółki.

Od 1 lipca 2021 r. dokumenty do KRS składacie wyłącznie elektronicznie poprzez Portal Rejestrów Sądowych/e-formularze KRS. W systemie możecie od razu dokonać opłaty na kwotę 350 zł. Pamiętajcie o tym, że jeśli załączacie skany dokumentów to musicie w terminie 3 dni od złożenia wniosku wysłać oryginały załączników do KRS. Unikniecie tego podpisując załączniki elektronicznie. Wystarczy podpis profilem zaufanym. Nie dotyczy to oczywiście oryginałów dokumentów, których nie podpisujecie.

Wniosek o wpis zmiany do KRS podpisuje zarząd zgodnie z reprezentacją. Możecie również upoważnić radcę prawnego lub adwokata. Wówczas to nie musicie wysyłać oryginałów dokumentów do KRS.

*****

Zapraszam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Śmierć członka zarządu spółki akcyjnej

Obowiązek zarządu aktualizacji wpisu w KRS

Oznaczanie pism przez spółkę akcyjną

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: