K.s.h. nie narzuca Wam jaki powinien być skład zarządu. Art. 368 §2 k.s.h. mówi jedynie o tym, że zarząd spółki akcyjnej składa się z jednego lub większej liczby członków. Określa jedynie dolną granicę liczby członków zarządu. Nie wskazuje jednak górnej granicy liczbowej członków zarządu w spółce. A to oznacza, że Wam pozostawia wybór co do określenia jaki ma być Wasz skład zarządu spółki akcyjnej.
Skład zarządu spółki akcyjnej
Liczba członków zarządu powinna być określona w statucie spółki. Statut nie musi jednak ściśle konkretyzować liczby tych członków. Możliwe jest określenie minimalnej lub maksymalnej liczby jego członków.
Oznacza to ni mniej ni więcej, że określając w statucie spółki liczbę członków zarządu macie sporą dowolność. Możecie zatem wskazać konkretną sztywną liczbę członków zarządu. Niestety ryzyko jest takie, że rezygnacja jednego członka zarządu spowoduje, iż przestaje istnieć zarząd jako organ spółki. Wprawdzie pozostali członkowie mogą reprezentować spółkę zgodnie z zasadami reprezentacji, jednak nie jest możliwe podejmowanie uchwał zarządu. Do tego potrzebujecie wymaganej statutem liczby członków zarządu. Dopiero z chwilą wyboru nowego członka zarządu, ponownie pojawia się zarząd spółki jako organ.
Widełkowe określenie liczby członków zarządu
Stąd w praktyce najczęściej spółki akcyjne określają w statucie liczbę członków zarządu widełkowo, np. zarząd składa się od jednego do pięciu członków. I nawet jeśli zdarzy się niespodziewana rezygnacja jednego członka, wciąż skład zarządu ma minimalny statutowy skład.
Ustalając w statucie skład liczbowy członków zarządu, musicie mieć na uwadze zarówno potrzeby spółki, jak i funkcjonowanie zarządu. Nie zaleca się ani zbyt licznego zarządu, ani zarządu jednoosobowego. Duża liczba członków utrudnia organizowanie posiedzeń zarządu i działanie na co dzień. Dodatkowo jest dla spółki dużym kosztem. Bierzcie zawsze pod uwagę wielkość swojej spółki, ilość obowiązków ciążących na zarządzie, wyjazdy służbowe, a także urlopy i inne nieobecności.
Pamiętajcie również, że zaleca się ustalenie nieparzystej liczby członków zarządu. Co jest istotne chociażby ze względu na podejmowanie decyzji w zarządzie. W przypadku liczby parzystej członków, niestety może się zdarzyć paraliż decyzyjny.
*****
Zapraszam również do ostatnich wpisów na blogu:
Zwyczajne walne zgromadzenie po terminie
Miejsce odbycia walnego zgromadzenia
Umowa między członkiem zarządu a spółką akcyjną
Uchwała o powołaniu prokurenta w spółce akcyjnej
Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }