Z doświadczenia wiem, że jakoś nieszczególnie zastanawiacie się nad tym, jakie wybrać miejsce odbycia walnego zgromadzenia. Może Was zaskoczę, ale w przepisach k.s.h. miejsce walnego zgromadzenia zostało odpowiednio uregulowane. I wcale nie jest obojętne czy walne odbędzie się w miejscowości, gdzie mieści się siedziba spółki czy w innej.
Miejsce odbycia walnego zgromadzenia
Art. 403 k.s.h.:
Walne zgromadzenie odbywa się w siedzibie spółki. Walne zgromadzenie spółki publicznej może odbyć się także w miejscowości będącej siedzibą spółki prowadzącej rynek regulowany, na którym akcje tej spółki są przedmiotem obrotu. Statut może zawierać odmienne postanowienia dotyczące miejsca zwołania walnego zgromadzenia, jednakże zgromadzenia mogą odbywać się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zasadą kodeksową jest, iż walne zgromadzenia spółki akcyjnej odbywają się w siedzibie spółki. Siedzibę spółki akcyjnej określa jej statut. Siedziba podlega również wpisaniu w KRS. A to oznacza, że walne zgromadzenie może się odbyć w każdym miejscu znajdującym się w obrębie miejscowości, będącej siedzibą spółki. W ten sposób k.s.h. ogranicza zakres miejsc, w których może odbyć się walne zgromadzenie spółki akcyjnej. Jeśli chcecie mieć możliwość odbycia walnego zgromadzenia poza siedzibą spółki, to musicie to uwzględnić w statucie spółki. Oczywiście musi znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wskazane przeze mnie zasady obowiązują Was, jeśli zwołujecie formalnie czy nieformalnie zarówno walne zgromadzenie zwyczajne, jak i nadzwyczajne.
Miejsce walnego zgromadzenia w spółce publicznej
Powyższe zasady obowiązują również spółki akcyjne publicznej. W przypadku jednak spółek publicznych macie możliwość odbycia walnego zgromadzenia także w miejscowości będącej siedzibą spółki prowadzącej rynek regulowany, na którym akcje tej spółki są przedmiotem obrotu. Pod warunkiem, że miejsce odbycia walnego zgromadzenia położone jest na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Wadliwe miejsce obrad walnego zgromadzenia
W przypadku, jeśli walne zgromadzenie odbyło się w innych miejscach niż dopuszczają przepisy k.s.h., to niestety uchwały podjęte na takim walnym zgromadzeniu mogą zostać zaskarżone w drodze wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały.
Pamiętajcie, że nawet jeśli zwołujecie walne zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej to notariusz sporządzający protokół i inne osoby niezbędne do obsługi walnego zgromadzenia (przewodniczący walnego zgromadzenia) powinny znajdować się w miejscu obrad walnego zgromadzenia. A miejsce obrad wybieracie w oparciu o opisane dzisiaj zasady.
*****
Zachęcam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:
Umowa między członkiem zarządu a spółką akcyjną
Uchwała o powołaniu prokurenta w spółce akcyjnej
Zawieszenie działalności spółki akcyjnej
Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }