Ilu z Was dostało przynajmniej raz zwrot wniosku z KRS? Domyślam się, że zdarzyło się to nawet kilka razy. Z pracy z Klientami wiem, że pojawiają się pytania i wątpliwości jak tylko otrzymują zwrot wniosku KRS. A miało być szybko, łatwo i bez problemu.
Dlaczego tak się dzieje?
Zwyczajnie czasem tych zmian zgłaszacie do KRS naprawdę sporo i po drodze w dokumentacji pojawiają się błędy, a także różnego rodzaju braki. Wybieracie nieprawidłowe formularze lub nieaktualne. Nie załączacie wymaganego formularza. Ewentualnie wniosek i formularze wypełniacie nieprawidłowo. Czasem też nie wnosicie opłaty lub wnosicie ją w niższej kwocie. Zdarza się, że tych braków jest naprawdę dużo. Dzisiaj opowiem Wam co zrobić, kiedy KRS zwraca wniosek.
Kiedy KRS zwraca wniosek
W przypadku wspomnianych powyżej braków niestety możecie liczyć jedynie na zwrot wniosku. A dokładnie zarządzenie o zwrocie wniosku. Nie ma ono jednak charakteru ostatecznego i możecie wszystko jeszcze naprawić.
Art. 19 ust. 10 ustawy o KRS:
W razie zwrócenia wniosku zgodnie z ust. 7-9 może on być ponownie złożony w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli wniosek ponownie złożony nie zawiera braków, wywołuje on skutek od daty pierwotnego wniesienia. Skutek taki nie następuje w razie kolejnego zwrotu wniosku, chyba że zwrot nastąpił na skutek braków uprzednio niewskazanych.
Oznacza to, że w przypadku zwrotu wniosku, możecie złożyć go ponownie w terminie 7 dni od daty doręczenia zarządzenia o zwrocie. Jeżeli ponownie złożony wniosek nie będzie dotknięty brakami, to wywołuje on skutek od daty złożenia poprzedniego wniosku.
Pamiętajcie, aby dokładnie czytać treść zarządzenia o zwrocie wniosku. W nim znajdziecie opisane braki, które pomogą Wam w ponownym złożeniu prawidłowego wniosku. Dzięki niemu dowiecie się co poprawić, aby wniosek został przyjęty. Jeżeli jednak złożycie wniosek ponownie z tymi samymi brakami, to wniosek zostanie potraktowany jako nowy wniosek wszczynający sprawę.
Ponowne złożenie wniosku do KRS
Jak zastosować się do zarządzenia o zwrocie wniosku?
Z mojej praktyki wynika, że musicie ponownie złożyć wniosek KRS wraz ze wszystkimi załącznikami bez względu na to czy we wszystkich były błędy. Jeśli brakuje innych załączników czy opłaty to również je uzupełniacie. Dodatkowo przygotujcie pismo do KRS i zawnioskujcie o zaliczenie załączonych do poprzedniego wniosku dokumentów wraz z wniesioną opłatą.
Skarga na zarządzenie o zwrocie
Jeśli nie zgadzacie się z zarządzeniem o zwrocie wniosku to możecie je zaskarżyć. W przypadku wydania zarządzenia przez referendarza sądowego, składacie skargę na orzeczenie referendarza sądowego. Skargę wnosicie w terminie tygodniowym od daty doręczenia zarządzenia. Jeżeli zarządzenie o zwrocie wniosku zostało wydane przez sędziego, to składacie zażalenie. Zażalenie wnosicie w terminie tygodniowym od daty doręczenia zarządzenia. Opłata od skargi, jak i zażalenia wynosi 100 zł.
Osobiście rzadko z tego korzystam. Dużo szybciej uzyskacie pożądany w KRS wpis dostosowując dokumenty do zarządzenia o ich zwrocie. W przypadku zaskarżenia, czas ten może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy. Wybór należy do Was.
*****
W ostatnim czasie na blogu pojawiły się wpisy:
Sposób reprezentacji spółki akcyjnej
Pełnomocnik na walnym zgromadzeniu
Obowiązek zarządu do składania sprawozdań finansowych do KRS
Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }