Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zbliżające się terminy

Aneta Kułakowska10 czerwca 2019Komentarze (0)

Dla zdecydowanej większości członków zarządu spółki akcyjnej czerwiec to bardzo pracowity miesiąc. Zbliżające się terminy posiedzenia rady nadzorczej i walnego zgromadzenia determinują pracę zarządu w tym miesiącu. Oczywiście są i takie spółki, które nie czekały na czerwiec i posiedzenia i walne mają dawno za sobą.

Zbliżające się terminy

Jeśli jednak rok obrotowy w Waszych spółkach jest równy rokowi kalendarzowemu to zapewne podpisaliście elektronicznie sprawozdanie finansowe. Jeśli nie, to raczej z tym nie zwlekajcie.

Przed Wami sporządzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki za rok 2018 i zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia (jeśli wciąż tego nie zrobiliście). Zakładam, że sporządzenie opinii już jakiś czasu temu zleciliście biegłemu rewidentowi i czekacie jedynie na jej odbiór.

Zwołanie zwyczajnego walnego zgromadzenia

Sprawozdania finansowe i zarządu z działalności spółki powinno zostać zatwierdzone nie później niż w terminie 6 miesięcy od zakończenia roku bilansowego. Jeśli rok bilansowy zakończył się w Waszych spółkach 31 grudnia 2018 r. to najpóźniej na dzień 30 czerwca 2019 r. musicie zwołać zwyczajne walne zgromadzenie.

Musicie przede wszystkim pamiętać, że przedmiotem obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia powinno być przynajmniej:

 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki za 2018 rok,
 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2018 rok,
 • powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty,
 • udzielenie członkom organów spółki absolutorium za 2018.

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS

Od 15 marca 2018 r. dokumenty te można przesyłać do KRS wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego RDF bezpłatnie lub S24.

Sprawozdania finansowe i z działalności składacie do KRS w terminie 15 dni od ich zatwierdzenia przez walne zgromadzenie. Dołączacie do nich opinię biegłego rewidenta oraz protokół zwyczajnego walnego zgromadzenia lub jego wyciąg. Jeśli więc rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i walne zgromadzenie odbyło się ostatniego dnia, czyli 30 czerwca, ostatni dzień na złożenie dokumentów do KRS przypada na 15 lipca 2019 r.

Złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Za rok 2018 dokumenty roczne składacie do urzędu skarbowego na nowych zasadach. Nie musicie już składać sprawozdania finansowego wraz z uchwałą zatwierdzającą oddzielnie do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie dokumenty roczne do KRS, a KRS przekaże je do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych.

 

*****

Zapraszam Was do zapoznania się z poprzednim wpisem na blogu:

Składanie dokumentów rocznych do KRS

Prowadzę również drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: