Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok w spółce akcyjnej

Aneta Kułakowska26 września 2021Komentarze (1)

Chciałabym Wam dzisiejszym wpisem przypomnieć, że zbliża się termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok w spółce akcyjnej. Zakładam, że większość z Was zwyczajne walne zgromadzenie ma już za sobą. Wiem też, że część z Was organizację walnego zgromadzenia zostawia na ostatnią chwilę.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok w spółce akcyjnej

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020 rok

Dla tych którzy w 2020 roku zaczęli swoją przygodę ze spółką akcyjną przypominam, że po sporządzeniu sprawozdania finansowego musicie odbyć zwyczajne walne zgromadzenie i złożyć dokumenty do KRS.

Sprawozdanie finansowe zatwierdzacie nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego. Ze względu na pandemię dostaliście dodatkowe 3 miesiące na sporządzenie sprawozdania finansowego, a  wobec tego i na odbycie zwyczajnego walnego zgromadzenia. Zatem jeśli rok bilansowy zakończył się w Waszych spółkach 31 grudnia 2020 r. to najpóźniej na dzień 30 września 2021 r. zwołujecie zwyczajne walne zgromadzenie. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście to niestety nie jesteście w stanie zmieścić się w terminie ze zwołaniem, ale możecie odbyć walne zgromadzenie bez formalnego zwołania.

Przedmiotem obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia powinno być przynajmniej:

 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki za 2020
 • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2020
 • powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty za rok 2020
 • udzielenie członkom organów spółki absolutorium za 2020 (dotyczy wszystkich członków zarządu i członków rady nadzorczej).

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS

Po odbyciu zwyczajnego walnego zgromadzenia, składacie dokumenty roczne do KRS. Dokonujecie tego wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości. System ten umożliwia bezpłatne zgłoszenie sprawozdania bezpośrednio do Repozytorium Dokumentów Finansowych. W terminie 15 dni od dnia zwyczajnego walnego zgromadzenia składacie dokumenty elektronicznie w KRS. Jeśli więc zgromadzenie odbyło ostatniego dnia, czyli 30 września 2021 r. to 15 października 2021 r. mija Wam ostatni dzień.

Za 2020 rok przesyłacie do KRS następujące dokumenty:

 • sprawozdanie finansowe za 2020 rok w postaci elektronicznej w formacie xml i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
 • sprawozdanie z działalności za rok 2020 w postaci elektronicznej (xml, doc, pdf i inne) opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
 • opinia biegłego rewidenta w postaci elektronicznej (xml, doc, pdf i inne) opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP
 • uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego oraz o podziale zysku bądź pokryciu straty (protokół walnego zgromadzenia lub wyciąg z protokołu) – mogą być zeskanowane i przesłane w pdf.

Złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Za rok 2020 nie musicie oddzielnie składać sprawozdania finansowego z uchwałą o jego zatwierdzeniu do urzędu skarbowego. Wystarczy, że złożycie wskazane wyżej dokumenty roczne do KRS.

*****************************************************

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

Jak działa Portal Rejestrów Sądowych?

Elektroniczny KRS od 1 lipca 2021 r.

Sprawozdanie rady nadzorczej

Sprawozdanie z działalności spółki akcyjnej

Przedłużenie terminu na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2020

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Portal Rejestrów Sądowych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Dominika 28 września, 2021 o 13:05

  Dzień Dobry,

  rozumiem, że zamiast uchwał można podać nr protokołu wpisany do Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wpisów Aktów Notarialnych – zgodnie z art. 19d ustawy o KRS i wtedy nie trzeba już załączać żadnych skanów?:)

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: