Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wpis w KRS przyszłych zmian

Aneta Kułakowska31 grudnia 2020Komentarze (0)

Czy możliwy jest wpis w KRS przyszłych zmian w Spółce?

Takich zmian w spółce akcyjnej z datą przyszłą może być wiele. Może to być zmiana adresu w najbliższym czasie, powołanie członka zarządu z datą przyszłą czy rezygnacja z taką datą. Przykłady można mnożyć.

Zdaję sobie sprawę, że Wasze wątpliwości dotyczą tego, kiedy złożyć wniosek o wpis zmian do KRS. Wszakże co do zasady przepisy zobowiązują Was do zgłoszenia zmian w terminie 7 dni. Jak zatem liczyć te 7 dni? Mam nadzieję, że tym wpisem rozwieję wątpliwości.

Wpis w KRS przyszłych zmian

Wpis w KRS przyszłych zmian

W art.  22 ustawy o KRS możecie przeczytać:

Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Co to zatem dla Was oznacza?

Przepis zobowiązuje Was do złożenia wniosku o wpis zmian w terminie 7 dni od dnia, który uzasadnia wpis. Nie będę pisać o wyjątkach, bo nie o to tym razem chodzi. Wspomnę może tylko, że jeśli nie zmieścicie się w tym terminie to KRS nie zwróci Wam z tej przyczyny wniosku. Jeśli nie będzie błędów to dokona wpisu. Myślę, że akurat z liczeniem terminu nie będziecie mieć problemu.

Bardziej zastanawia Was to zdarzenie uzasadniające dokonanie wpisu. Tym zdarzeniem mogą być wszelkie czynności prawne, faktyczne, a także zdarzenia od Was niezależne. Zatem chodzi o powołanie nowego członka zarządu czy rady nadzorczej, rezygnacja członka zarządu czy prokurenta, śmierć członka zarządu, zmiana adresu spółki itd.

Przykłady 

Jeśli zatem została podjęta uchwała z datą 20.12.2020 r. o powołaniu członka zarządu z dniem 01.01.2021 r. to zdarzeniem uzasadniającym wpis będzie objęcie funkcji członka zarządu z dniem 01.01.2021 r., a nie data uchwały o powołaniu. Od dnia 01.01.2021 r. zatem liczycie te 7 dni.

Gdyby powołanie członka zarządu uchwałą z dnia 20.12.2020 r. nastąpiło z dniem podjęcia uchwały to zdarzeniem uzasadniającym wpis byłoby podjęcie uchwały. W tym zatem przypadku od dnia 20.12.2020 r. liczycie 7 dni na złożenie wniosku do KRS o wpis zmian.

W przypadku rezygnacji członka zarządu również zwracacie uwagę na datę rezygnacji. Jeśli rezygnacja jest z datą przyszłą to wygaśnięcie mandatu nastąpi zgodnie z datą wskazaną na rezygnacji. Ewentualnie w dniu złożenia rezygnacji. Za każdym razem należy badać termin wygaśnięcia mandatu członka zarządu. Wygaśnięcie mandatu skutkuje obowiązkiem złożenia wniosku do KRS o wykreślenie członka zarządu z KRS.

Zatem za każdym razem musicie pomyśleć o tym, kiedy faktycznie doszło do zmiany. Jak pokazałam Wam na przykładach, nie zawsze to będzie data uchwały czy data rezygnacji. Może się przecież zdarzyć, że zmiana nastąpi z datą późniejszą. Tak może być z powołaniem czy rezygnacją z datą określoną w przyszłości. W przypadku śmierci członka zarządu raczej nie powinno być wątpliwości od jakiej daty należy liczyć 7-dniowy termin.

Zatem nie składacie do KRS wniosku o wpis zmian, które jeszcze nie nastąpiły. Dopiero jak doszło do zmian wymagających aktualizacji wpisu w KRS, składacie wniosek o wpis tych zmian.

*****************************************************

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

Wniosek o sprostowanie do KRS

Jeden akcjonariusz w spółce akcyjnej

Czynny żal do CRBR

Data rozpoczęcia działalności spółki akcyjnej

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: