Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wniosek o sprostowanie do KRS

Aneta Kułakowska30 listopada 2020Komentarze (0)

Czy można złożyć wniosek o sprostowanie do KRS?

Dzisiaj krótko o możliwości sprostowania wpisu w KRS. Jeśli macie lub mieliście sytuację, kiedy KRS dokonał błędnie wpisu nie z Waszej winy to zapraszam.

Wniosek o sprostowanie do KRS

Wniosek o sprostowanie do KRS

Błędy się zdarzają. KRS też popełnia błędy. Często dotyczą firmy (nazwy) spółki, adresu, imion i nazwisk członków zarządu, prokurentów czy rady nadzorczej, a także błędy w kapitale zakładowym czy opisie reprezentacji.

Co zatem możecie zrobić w takiej sytuacji?

Na początek sprawdźcie dokładnie treść wpisu na postanowieniu, jak i na odpisie z KRS. Jeśli błąd rzeczywiście jest, to przeanalizujcie dokładnie złożoną do KRS dokumentację. Jeśli dokumentacja została prawidłowo sporządzona i nie pojawia się w niej błąd, zatem błąd leży po stronie KRS. Zwykle takie błędy to do tzw. oczywiste omyłki pisarskie.

Macie zatem dwa wyjścia. Możecie złożyć skargę na postanowienie referendarza, czego nie polecam. Ponadto dodatkowo będziecie musieli zapłacić 100 zł. Możecie też złożyć wniosek  o sprostowanie do KRS. Jego działanie jest znacznie szybsze. Poza tym wniosek możecie złożyć w dowolnym czasie i jest on bezpłatny.

Zawartość wniosku o sprostowanie

Poza oznaczeniami spółki (firma, adres, numer KRS), miejscowością, datą, wpisujecie sąd (pełny opis wraz z wydziałem) i jego dokładny adres. Wpisujecie sygnaturę z postanowienia. Możecie oznaczyć pismo „wniosek o sprostowanie”, ewentualnie „wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej”. Wnioskujecie w piśmie o zmianę błędnego wpisu w oparciu o złożoną dokumentację. Zaznaczacie czego dokładnie dotyczy błąd i jak powinno być to prawidłowo wpisane. Podpisujecie wniosek zgodnie z reprezentacją i składacie w KRS lub wysyłacie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Potem czekacie na korektę wpisu.

Mam nadzieję, że wpis będzie dla Was pomocny. Powodzenia!

**********

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

Jeden akcjonariusz w spółce akcyjnej

Czynny żal do CRBR

Data rozpoczęcia działalności spółki akcyjnej

Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej

CRBR ostatnie dni na zgłoszenie

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: