Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Uprawnieni do powołania zarządu w spółce akcyjnej

Aneta Kułakowska08 lipca 2019Komentarze (0)

Dzisiaj krótko i zwięźle o tym kim są uprawnieni do powołania zarządu w spółce akcyjnej. A dokładnie, czym jest lista osób uprawnionych do powołania zarządu. Część z Was zapewne nie ma z tym problemu i taką listę już złożyliście do KRS. W takim razie ten wpis jest dla tych, którzy nie mają pojęcia o co chodzi.

Uprawnieni do powołania zarządu w spółce akcyjnej

Uprawnieni do powołania zarządu w spółce akcyjnej

Otóż może na początek wyjaśnię, że 15 marca 2018 r. ustawodawca do ustawy o KRS wprowadził nowy obowiązek. Chodzi o obowiązek złożenia do KRS listy osób uprawnionych do powołania zarządu. Zobowiązani więc jesteście do złożenia listy osób uprawnionych wraz z ich adresami do doręczeń, a także do aktualizacji tej listy w przypadku zmiany.

art. 19a ust. 5d ustawy o KRS

Do zgłoszenia spółki kapitałowej do Rejestru należy dołączyć listę obejmującą nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu. W przypadku gdy wspólnikiem jest osoba prawna, należy podać imiona i nazwiska oraz adresy do doręczeń członków organu uprawnionego do reprezentowania tej osoby prawnej. Każdorazową zmianę tych osób oraz danych tych osób należy zgłosić sądowi rejestrowemu, przedkładając nową listę. (…)

Powyższe oznacza, że jeśli składacie do KRS wniosek o wpis jakiejkolwiek zmiany to jednocześnie składacie do KRS listę osób uprawnionych do powołania zarządu. Jeśli jednak w okresie do dnia 15 września 2019 r. nie planujecie składać do KRS żadnego wniosku o wpis zmian, to w tym terminie składacie jedynie samą taką listę. Złożenie jedynie listy bez dokonywania wpisu zmian w KRS jest wolne od opłat sądowych.

Kto jest na liście?

W spółce akcyjnej najczęściej to rada nadzorcza, ewentualnie walne zgromadzenie są uprawnieni do powoływania członków zarządu. A to oznacza, że na Waszej liście osób uprawnionych do powołania zarządu znajdą się członkowie rady nadzorczej. Ewentualnie akcjonariusze. A może być tak, że w statucie zostały przyznane uprawnienia osobiste i żaden z wymienionych organów nie jest uprawniony do powołania członków zarządu. Proponuję więc sporządzanie listy zacząć od sprawdzenia zapisów statutu spółki.

Z kolei jeśli chodzi o adres do doręczeń, to nie musi to być ani adres zameldowania, ani adres zamieszkania. Możecie wpisać nawet adres spółki akcyjnej, ewentualnie adres skrytki pocztowej. Ważne, aby to był aktualny adres na terenie Unii Europejskiej, pod którym możecie odebrać korespondencję z KRS. Jeśli adres do doręczeń znajduje się poza obszarem Unii Europejskiej, to wskazujecie pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wzór listy osób uprawnionych do powoływania zarządu

Poniżej zamieszczam przykładowy wzór listy osób uprawnionych do powoływania zarządu. W przykładowym wzorze rada nadzorcza jest uprawniona do powołania zarządu, a więc umieszczamy na liście wszystkich członków rady nadzorczej wraz z ich adresami do doręczeń. Listę podpisuje zarząd spółki zgodnie z zasadami reprezentacji.

 Lista osób uprawnionych do powoływania zarządu

w spółce pod firmą …………… Spółka Akcyjna z siedzibą w ………………..

Organ uprawniony: rada nadzorcza

Jan Nowak – członek rady nadzorczej, adres do doręczeń:………………………

Jan Kowalski – członek rady nadzorczej, adres do doręczeń:………………………

Tomasz Nowak – członek rady nadzorczej, adres do doręczeń:………………………

………………………………..

Zarząd Spółki

 

Myślę, że teraz bez problemu sobie poradzicie. Powodzenia.

 

*****

Zachęcam Was do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

O obowiązku zarządu zwołania walnego zgromadzenia

Wykreślenie z urzędu skazanego członka zarządu spółki akcyjnej

Kiedy KRS zwraca wniosek

Sposób reprezentacji spółki akcyjnej

Zapraszam również do mojego drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: