Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Udzielenie absolutorium dotyczy nie tylko członków zarządu

Aneta Kułakowska17 lipca 2019Komentarze (0)

Przygotowując projekty protokołów zwyczajnych walnych zgromadzeń wielokrotnie spotkałam się ze zdziwieniem. Mówię tu o Klientach, którzy w tym roku mieli okazję pierwszy raz organizować walne zgromadzenie w spółce akcyjnej. Dziwiło Ich, że udzielenie absolutorium dotyczy nie tylko członków zarządu. Większość przyzwyczajona do spółki z o.o., w której rzadziej występuje rada nadzorcza, byli pewni, że uchwałę podejmuje się tylko w stosunku do zarządu.

Udzielenie absolutorium dotyczy nie tylko członków zarządu

Udzielenie absolutorium dotyczy nie tylko członków zarządu

W przypadku spółki akcyjnej udzielenie absolutorium dotyczyć będzie zarówno członków zarządu, jak i członków rady nadzorczej. Przedmiotem obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia jest m.in. udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

Zdaję sobie sprawę, że mamy drugą połowę lipca, więc zakładam, że temat zwyczajnych walnych zgromadzeń został już w tym roku zamknięty przynajmniej w 80% spółek akcyjnych, więc wpis raczej nie jest na czasie. Nic jednak nie szkodzi. Wolę ten temat poruszyć teraz niż pozwolić, aby utknął na mojej długiej liście pomysłów na wpisy blogowe.

Otóż, wracając do tematu, udzielenie absolutorium dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu, członków rady nadzorczej czy likwidatorów w spółce akcyjnej w trakcie ostatniego roku obrotowego. Zwróćcie uwagę, że dotyczy to również osób, które nie pełnią aktualnie tych funkcji (zakończenie kadencji, rezygnacja, odwołanie, śmierć). A to oznacza, że zarząd zwołując zwyczajne walne zgromadzenie uwzględnia w porządku obrad przeprowadzenie głosowań w sprawach o udzielenie absolutorium wszystkich członków organów spółki akcyjnej pełniących funkcje w zakończonym roku obrotowym.

Pamiętajcie, że walne zgromadzenie podejmuje uchwały o udzieleniu absolutorium w głosowaniu tajnym. Trzymajcie się też zasady, że uchwały w przedmiocie udzielenia absolutorium podejmuje się oddzielnie dla każdego członka organu spółki.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Zawieszenie członka zarządu spółki akcyjnej

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej

Czy prokurentowi udziela się absolutorium?

Mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia walnego zgromadzenia

Zapraszam do mojego drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: