Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Składanie dokumentów rocznych do KRS

Aneta Kułakowska09 czerwca 2019Komentarze (0)

Plan był taki, aby pierwsze wpisy poświęcić powołaniu do zarządu spółki i wymaganiom jakie powinni spełnić członkowie zarządu spółki akcyjnej. Jednak mamy czerwiec i jeśli w Twojej spółce akcyjnej rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym to przed Tobą terminy, o których musisz pamiętać. Przed Tobą składanie dokumentów rocznych do KRS. Chyba, że dawno już masz za sobą zwyczajne walne zgromadzenie, jak i złożenie dokumentów do KRS. Jeśli tak jest, to możesz ten wpis sobie darować.

Z codziennej praktyki wiem, że wciąż macie mnóstwo wątpliwości związanych z dokumentami rocznymi składanymi do KRS za 2018. Myślę tutaj o: sprawozdaniu finansowym, sprawozdaniu z działalności, opinii biegłego rewidenta oraz uchwał zatwierdzających sprawozdanie i podział zysku, ewentualnie pokrycie straty.

Składanie dokumentów rocznych do KRSSkładanie dokumentów rocznych do KRS

Od 15 marca 2018 r. dokumenty roczne spółki akcyjnej możecie przesyłać do KRS wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Możecie to zrobić bezpłatnie przesyłając je do Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF). Ewentualnie dokonując opłaty 140 zł i składając wniosek poprzez system teleinformatyczny S24.

Sporo wątpliwości budzi sam format dokumentów. Z formatem sprawozdania finansowego za 2018 rok raczej nie macie problemu. Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone w formacie xml. Wasze wątpliwości wciąż budzą pozostałe dokumenty.

Otóż, zarówno sprawozdanie zarządu z działalności oraz opinia biegłego rewidenta powinny być sporządzone w postaci elektronicznej. A to oznacza, że sporządzacie je w formacie xml, jak i w innych formatach, np. DOC czy PDF. Nie może to być jednak skan podpisanych dokumentów w formie papierowej. Dodatkowo powinny zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Postaci elektronicznej nie muszą mieć jedynie uchwały zawarte w protokole ze zwyczajnego walnego zgromadzenia. Protokół możecie zeskanować do pdf i opatrzeć go podpisem kwalifikowanym podpisem lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Tak przygotowane dokumenty wysyłacie za pośrednictwem RDF lub S24. Może to zrobić członek zarządu, prokurent, jak i pełnomocnik (radca prawny, adwokat). Ważne, aby wysyłając dokumenty miał aktywny do użycia podpis ePUAP lub podpis kwalifikowany.

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: