Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przyczyny wygaśnięcia mandatu członka zarządu

Aneta Kułakowska25 lipca 2019Komentarze (0)

Dopytujecie się o mandat członka zarządu, więc dzisiaj kolejny wpis. Pisałam ostatnio o wygaśnięciu mandatu członka zarządu z dniem odbycia walnego zgromadzenia. Pisałam również o wygaśnięciu mandatu na skutek śmierci członka zarządu spółki akcyjnej. Tak naprawdę przyczyn wygaśnięcia mandatu członka zarządu może być kilka i każda z nich wymaga oddzielnego wpisu. Postanowiłam więc dzisiaj trochę Was wprowadzić do tematu, aby w kolejnych wpisach skupić się na każdej z przyczyn.

Przyczyny wygaśnięcia mandatu członka zarządu

Przyczyny wygaśnięcia mandatu członka zarządu

Oczywiście k.s.h. określa przyczyny wygaśnięcia mandatu. Zalicza do nich: upływ kadencji, rezygnację członka zarządu, odwołanie członka zarządu czy jego śmierć. Nie są to jednak wszystkie możliwe przyczyny wygaśnięcia mandatu. Mandat wygasa również na skutek uprawomocnienia się postanowienia o uznaniu członka zarządu za zmarłego. W przypadku prawomocnego skazania członka zarządu na przestępstwa wymienione w art. 18 k.s.h. jego mandat również wygasa. Podobny rezultat osiąga prawomocne orzeczenie zakazu pełnienia funkcji reprezentanta w spółce handlowej czy utrata pełnej zdolności do czynności prawnych w wyniku ubezwłasnowolnienia częściowego lub całkowitego (prawomocne orzeczenie). Do wygaśnięcia mandatu prowadzi również otwarcie likwidacji spółki czy wykreślenie spółki z KRS.

To już wszystkie znane mi przyczyny. Jeśli coś pominęłam to uzupełnię wpis, jak tylko sobie przypomnę 🙂

W oczekiwaniu na kolejne wpisy, upewnijcie się czy w Waszych spółkach nie wygasł żaden mandat członka zarządu, a Wy o tym jeszcze nie wiecie. Czytelniczka prosiła mnie o wpis poświęcony rezygnacji członka zarządu, więc w najbliższym czasie możecie liczyć, że znajdziecie go na blogu.

 

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Uchwała rady nadzorczej o powołaniu członka spółki akcyjnej

Zwołanie posiedzenia zarządu spółki akcyjnej

Przedmiot działalności spółki akcyjnej

Maksymalnie 5-letnia kadencja członka zarządu 

Prowadzę również bloga dla spółek o.o.: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: