Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przedmiot działalności spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska19 lipca 2019Komentarze (1)

Miałam pisać o wynagrodzeniu zarządu. Dzisiaj za sprawą pytania Czytelniczki na tapet wskoczył przedmiot działalności spółki akcyjnej.

Poza składaniem sprawozdań w naszej spółce od kilku lat nie dzieje się nic wymagającego zmiany wpisu w krs. Czy coś musimy zrobić w zakresie pkd? Wciąż mamy wpis na kilka stron.

Przedmiot działalności spółki akcyjnej

Przedmiot działalności spółki akcyjnej

Z przedmiotem działalności w spółce akcyjnej macie do czynienia najpierw na etapie sporządzania statutu, a potem na etapie wpisu w KRS. Przedmiot działalności spółki akcyjnej możecie określić w dowolny sposób. Przepisy Wam tego nie narzucają. Ma być jedynie na tyle wyraźnie określony, aby nie było wątpliwości co jest przedmiotem działalności spółki. Na pewno nie ma wymogu, aby przedmiot działalności w statucie spółki został określony przy pomocy kodów pkd, choć w zdecydowanej większości statutów właśnie taki sposób jest najczęściej wybierany. Taki zresztą sposób określania wymusiła w pewien sposób praktyka. Jednakże już podczas ujawnienia przedmiotu działalności w KRS musicie posługiwać się Polską Klasyfikacją Działalności  (PKD) i tylko w ten sposób dokonujecie wpis przedmiotu działalności w KRS. Podczas rejestracji spółki akcyjnej wpisu pkd dokonujecie na formularzu KRS WM, a podczas dokonywania wpisu zmian na formularzu KRS ZM.

Do czasu nowelizacji ustawy o KRS, która weszła w życie 1 grudnia 2014 r., nie mieliście żadnych ograniczeń co do ilości PKD ujawnianych w KRS. Wpisywaliście więc wszystkie kody pkd ze statutu spółki. Co powodowało, że odpisy z KRS miały czasem po kilkanaście stron. Nowelizacja ograniczyła Wam zakres obowiązku ujawniania przedmiotu działalności spółki w KRS do 10 pozycji PKD, w tym wskazania przeważającego przedmiotu działalności na poziomie podklasy (np. 70.22.Z). Oczywiście na formularzu KRS możecie wpisać wyłącznie te kody PKD, które określają przedmiot działalności spółki zdefiniowany w statucie. To oznacza również, że możecie zawsze zmienić kody PKD ujawnione w KRS bez zmiany statutu spółki, jeśli ograniczycie się do tych ze statutu.

Zmiana przedmiotu działalności

Każdy jednak przypadek zmiany przedmiotu działalności spółki ze statutu wymaga zmiany statutu spółki. A to oznacza zwołanie walnego zgromadzenia oraz podjęcie uchwały walnego zgromadzenia wpisanej w protokole notarialnym. Dodatkowo musicie pamiętać o tekście jednolitym statutu oraz o zgłoszeniu tej zmiany do KRS. Dopiero bowiem wpis zmiany statutu spółki w KRS spowoduje skuteczną jego zmianę.

PKD 2004 zamiast PKD 2007

Aktualnie obowiązującą jest Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) „PKD 2007”. Zdarza się jednak, iż wciąż jest sporo spółek akcyjnych, które w KRS nie tylko nie dokonały zmian po wspomnianej nowelizacji, ale takie które mają w KRS wpisane pkd w oparciu o „PKD 2004”. Już nie obowiązujące.

Jeśli jesteście właśnie w takiej sytuacji to musicie dostosować wpis w zakresie przedmiotu działalności zarówno do PKD 2007, jak i do wspomnianej nowelizacji. Na szczęście, jeśli nie macie potrzeby zmiany statutu to nie musicie tego robić tylko w zakresie aktualizacji pkd. Wystarczy jeśli dostosujecie kody pkd i opisy zgodnie z kluczem przejścia z pkd 2004 na pkd 2007. Potem wybierzecie 10 pkd, w tym jeden pkd dla działalności przeważającej. Proponuję sporządzić pismo, w którym wyjaśnicie, że nowe kody pkd wynikają z dostosowania do pkd 2007.

Nowelizacja ustawy o KRS

Wspominałam wyżej o nowelizacji, która ograniczyła zakres ujawniania przedmiotu działalności spółki w KRS do 10 pozycji PKD. A to oznacza, że macie obowiązek dokonać wyboru 10 pkd przy pierwszym wniosku o zmianę danych w KRS. Nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie tej ustawy. Jeśli więc, tak jak Czytelniczka, w ostatnich latach nie zgłaszaliście żadnych zmian w KRS, to do dnia 1 grudnia 2019 r. dokonajcie zmiany wpisu w zakresie przedmiotu działalności ujawnionego w KRS poprzez wybór 10 pkd, w tym jednego pkd w zakresie przedmiotu działalności przeważającej. Zgłoszenie tej zmiany dokonujecie na formularzu KRS ZM. Formularz jest załącznikiem do wniosku głównego KRS Z3. Oczywiście, tak jak każda zmiana wpisu wymaga opłaty 350 zł (250 zł opłata sądowa i 100 zł MSiG).

Liczę, że moje wyjaśnienia będą dla Was pomocne.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Maksymalnie 5-letnia kadencja członka zarządu 

Udzielenie absolutorium dotyczy nie tylko członków zarządu

Zawieszenie członka zarządu spółki akcyjnej

Odwołanie członka zarządu spółki akcyjnej

Zapraszam do mojego drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Mariusz 28 kwietnia, 2022 o 08:04

  Pani Mecenas a co w przypadku zmiany pkd pozostałej działalności gospodarczej ujawnionej w KRS w przypadku gdy zmiana ta ma polegać na „zamianie” pkd spośród tych wpisanych w umowie spółki/statucie? Czy można jej dokonać uchwałą zarządu?

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: