Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej

Aneta Kułakowska30 lipca 2020Komentarze (0)

Jak wskazać pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej, gdy spółka została założona w trakcie roku?

Jedno z wielu podobnych do siebie pytań o rok obrotowy w spółce. Wypadało więc kolejny wpis poświęcić odpowiedzi na powtarzające się pytania w tym zakresie. Tak też czynię i zapraszam do czytania.

Zwykle w statucie spółki akcyjnej rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. Wydaje się to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. I z tym raczej nie macie problemów. Zastanawia Was jak określić pierwszy rok obrotowy w spółce, która rozpoczyna działalność w trakcie roku kalendarzowego.

Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej

Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej

Rokiem obrotowym, za który sporządzacie sprawozdanie finansowe w spółce zwykle jest rok kalendarzowy. Ustalając zapisy statutu spółki u notariusza macie możliwość określenia roku obrotowego, w tym pierwszego roku obrotowego. Sporządzając statut macie tak naprawdę dwie możliwości, w zależności od tego w jakim miesiącu spółka rozpoczyna działalność. W zdecydowanej większości spółek rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym i taki przypadek poruszę.

Jeśli spółka akcyjna rozpoczyna działalność w pierwszej połowie roku to zakończenie roku obrotowego będzie na koniec tego roku, w którym rozpoczęła działalność. Dla przykładu, gdy spółka rozpoczęła działalność 20 czerwca 2020 roku to pierwszy rok obrotowy zakończy się 31 grudnia 2020 r., nawet jeśli to raptem ponad 6 miesięcy.

Z kolei jeśli spółka akcyjna rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku to wówczas możecie rok obrotowy zakończyć tego samego roku lub na koniec następnego. Zatem jeśli spółka rozpoczęła działalność 20 sierpnia 2020 roku to pierwszy rok obrotowy może zakończyć się 31 grudnia 2020 r. lub 31 grudnia 2021 r. Decyzja należy do Was. Przepisy ustawy o rachunkowości dają Wam możliwość wyboru. Wybierając wariant drugi, możecie księgi rachunkowe spółki za pierwszy rok połączyć z księgami rachunkowymi za rok następny. A to oznacza, że sprawozdanie finansowe za pierwszy rok obrotowy możecie połączyć ze sprawozdaniem finansowym za rok następny. W naszym przykładzie wariantu drugiego pierwszy rok obrotowy będzie trwał od dnia 20 sierpnia 2020 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. i za ten okres sporządzacie sprawozdanie.

Zapisy w statucie spółki

Jeśli zatem chcecie skorzystać z możliwości wydłużenia pierwszego roku obrotowego to zadbajcie o odpowiedni zapis w statucie. Biorąc pod uwagę, że sporządzenie sprawozdania finansowego czy badanie sprawozdania to zawsze dodatkowy koszt, warto o tym pomyśleć na etapie planowania zapisów statutu spółki.

Przykładowy zapis w statucie spółki, jeśli spółka akcyjna rozpocznie działalność w drugiej połowie 2020 r.

Rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Pierwszy rok obrotowy kończy się dnia 31 grudnia 2021 roku.      

**********

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

CRBR ostatnie dni na zgłoszenie

Wzór pełnomocnictwa na zwyczajne walne zgromadzenie

Sporządzenie i złożenie sprawozdania za 2019

Kiedy dokonujemy opłaty za wpis w KRS?

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: