Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Pełnomocnicy złożą sprawozdania finansowe

Aneta Kułakowska10 czerwca 2019Komentarze (0)

Przed większością z Was złożenie dokumentów rocznych za 2018 do KRS. Jeśli jednak nie jesteście pewni jak to zrobić, albo napotykacie na inne przeciwności, to w tym roku możecie skorzystać z pomocy radców prawnych i adwokatów. Wprowadzone w tym roku zmiany w ustawie o KRS sprawiły, że pełnomocnicy złożą sprawozdania finansowe. O czym jeszcze rok temu mogliście tylko pomarzyć.

Pełnomocnicy złożą sprawozdania finansowe

Pełnomocnicy złożą sprawozdania finansowe

Ustawa o KRS umożliwia Wam zlecenie złożenie sprawozdania finansowego nie tylko prokurentowi. Dokumenty roczne może złożyć także radca prawny, adwokat, prawnik zagraniczny czy zarządca w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Art. 19e  ust. 3a ustawy o KRS

Zgłoszenia może także dokonać adwokat, radca prawny lub prawnik zagraniczny, których dane Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych udostępniła sądom i Ministrowi Sprawiedliwości za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 58a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2018 r. poz. 1184, 1467, 1669 i 2193) i art. 601 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2018 r. poza. 2115 i 2193), o ile w systemie tym ujawniony jest ich numer PESEL i są oni umocowani do dokonania zgłoszenia. W takim przypadku adwokat, radca prawny lub prawnik zagraniczny powołuje się na udzielone mu pełnomocnictwo oraz podpisuje zgłoszenie kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

 

Powyższe oznacza, że złożenie sprawozdań finansowego i z działalności, opinii biegłego rewidenta oraz protokołu ze zwyczajnego walnego zgromadzenia (lub wyciągu) możecie zlecić innym osobom poza członkami zarządu. Pełnomocnicy również objęci są wymogiem posiadania PESEL. Dodatkowo musicie umocować pełnomocników do dokonania takiego zgłoszenia w KRS. Na podstawie otrzymanego od Was pełnomocnictwa, będą mogli przesłać bezpłatnie dokumenty do KRS (RDF) podpisując się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym ePUAP.

Przed zmianą przepisów pełnomocnicy mogli jedynie złożyć dokumenty do KRS poprzez system teleinformatyczny S24, dokonując jednocześnie opłaty od wniosku.

 

*****

Zachęcam Was do zapoznania się z poprzednim wpisami na blogu:

Zbliżające się terminy

Składanie dokumentów rocznych do KRS

Zapraszam również do zapoznania się z wpisami na moim drugim blogu: Zarząd w spółce z o.o.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: