Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

O obowiązku zarządu zwołania walnego zgromadzenia

Aneta Kułakowska05 lipca 2019Komentarze (0)

Na fali zwyczajnych walnych zgromadzeń oraz podsumowań 2018 roku, napiszę dzisiaj o kolejnym obowiązku zarządu spółki akcyjnej. Tym razem o obowiązku zarządu zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o dalszym istnieniu spółki. Wbrew pozorom nie wszyscy zasiadający w zarządach spółek akcyjnych mają świadomość tego obowiązku.

O obowiązku zarządu zwołania walnego zgromadzenia

O obowiązku zarządu zwołania walnego zgromadzenia

Art. 397 k.s.h.

Jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego, zarząd obowiązany jest niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie celem powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.

Co powyższy przepis oznacza dla Was jako zarządów spółek akcyjnych?

Przede wszystkim narzuca na Was obowiązek niezwłocznego zwołania walnego zgromadzenia w przypadku, kiedy bilans wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz 1/3 kapitału zakładowego. Wówczas to musicie niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie. Niezwłocznie, czyli bez nieuzasadnionej zwłoki. Załóżmy więc że zwołacie je nie później niż w ciągu 14 dni od uzyskania informacji o stanie finansów. Walne zgromadzenie, które zwołujecie może być nadzwyczajne, a także zwyczajne, jeśli takie planowaliście zwołać w najbliższym czasie.

Uchwała o dalszym istnieniu spółki akcyjnej

Przedmiotem obrad tak zwołanego walnego zgromadzenia powinna być uchwała rozstrzygająca o dalszym istnieniu spółki. Ewentualnie uchwała o rozwiązaniu spółki. Na walnym zgromadzeniu, w zależności od porządku obrad, akcjonariusze mogą również uchwalić program naprawczy lub zdecydować o jego przyjęciu na kolejnym walnym zgromadzeniu, ewentualnie zobowiązać Was do przygotowania planu naprawczego.

Niezwołanie walnego zgromadzenia przez zarząd

Niedopełnienie obowiązku zwołania walnego zgromadzenia naraża Was zarówno na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec spółki, jak i odpowiedzialność wobec akcjonariuszy. Dodatkowo narażacie się na ukaranie grzywną do 20000 zł przez KRS.

Pamiętajcie jednak, że obowiązek zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o dalszym istnieniu spółki nie zwalnia Was z obowiązku złożenia wniosku o upadłość, jeśli dodatkowo spełnione zostały warunki do jego złożenia.

*****

Zapraszam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Wykreślenie z urzędu skazanego członka zarządu spółki akcyjnej

Kiedy KRS zwraca wniosek

Sposób reprezentacji spółki akcyjnej

Prowadzenie księgi akcyjnej

Zapraszam również do mojego drugiego bloga: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: