Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kiedy dokonujemy opłaty za wpis w KRS?

Aneta Kułakowska05 maja 2020Komentarze (0)

Kiedy dokonujemy opłaty za wpis w KRS?

Mogłoby się wydawać, że w temacie opłat za wpis w KRS wiecie już wszystko. Jak się okazuje nie wyczerpałam jeszcze tematu.

Kiedy dokonujemy opłaty za wpis w KRS

Kiedy dokonujemy opłaty za wpis w KRS?

W art. 19 ust. 2 ustawy o KRS możecie przeczytać:

Wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu albo na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Składając wniosek, wnioskodawca bez wezwania uiszcza opłatę sądową, a jeżeli wpis podlega ogłoszeniu – również opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Powyższe oznacza dla Was, że każdą opłatę za wpis w KRS uiszczacie z góry. Bez względu na to czy wpis dotyczy rejestracji spółki, wpisu zmian czy złożenia dokumentów do akt spółki. Bez względu na to czy składacie wniosek na biurze podawczym czy wysyłacie pocztą po dokonaniu opłaty przelewem na konto bankowe sądu, potwierdzenie przelewu załączacie do wniosku. Jeśli składacie wniosek w sądzie to możecie jeszcze wybrać możliwość opłaty gotówką w kasie sądu. Jednak opłaty również dokonujecie przed złożeniem wniosku.

Brak opłaty za wpis

Jeśli złożycie wniosek do KRS i nie dokonacie opłaty, to taki wniosek zostanie zwrócony. Dotyczy to również wniosku, za który opłata została wniesiona w niższej wysokości. Chociaż w praktyce najcześciej KRS wzywa do uzupełnienia braków formalnych poprzez dokonanie dopłaty.

Zatem wszelkie opłaty do KRS wnosicie z góry dokonując przelewu przed złożeniem wniosku lub dokonując opłaty gotówką w kasie sądu. Jeśli wpis podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym to doliczacie 100 zł opłaty za publikację. Aby dokonać wpłaty do KRS, musicie we własnym zakresie ustalić w jakiej wysokości należy wnieść opłatę i na jakie konto bankowe (jeśli taki sposób wybraliście).

O opłacie za wpis w KRS pisałam tutaj.

*****

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

Jak wpisać do KRS zmianę nazwiska członka zarządu?

Adres do doręczeń członków rady nadzorczej

Jak zawiesić działalność spółki akcyjnej?

Wydłużenie terminu na zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Opłaty KRS

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 507 384 980e-mail: aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem aneta.kulakowska@ak-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: