Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Data rozpoczęcia działalności spółki akcyjnej

Aneta Kułakowska23 sierpnia 2020Komentarze (0)

Przy okazji wpisu Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej pytacie jak określić dzień rozpoczęcia działalności spółki. Czy jest to dzień podpisania statutu spółki? A może dzień rejestracji spółki w KRS? Postaram się dzisiaj na te pytania odpowiedzieć naprawdę krótkim wpisem.

Data rozpoczęcia działalności spółki akcyjnej

Pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce akcyjnej

Dniem rozpoczęcia działalności jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Na ten dzień właśnie w spółce akcyjnej otwiera się księgi rachunkowe. W ustawie o rachunkowości w art. 12 ust. 1 pkt 1 przeczytacie, że otwarcie ksiąg powinno nastąpić w ciągu 15 dni od pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. I jest to pierwsze otwarcie ksiąg rachunkowych w spółce. Każde kolejne otwarcie ksiąg będzie rozpoczynać się z dniem rozpoczęcia kolejnego roku obrotowego, ale i od tego też są wyjątki.

Data rozpoczęcia działalności spółki akcyjnej

Wobec tego nie bez powodu niektórzy mają problemy z określeniem dnia rozpoczęcia działalności. Jedni kierują się datą podpisania statutu spółki, a inni wpłatą na kapitał zakładowy, ewentualnie datą rejestracji w KRS. Dominuje jednak data statutu spółki.

Statut spółki precyzuje bowiem kwestie wysokości kapitału zakładowego i wpłat na akcje.  W statucie powstają pierwsze aktywa i pasywa spółki. Zatem księgi rachunkowe możecie otworzyć już na etapie spółki akcyjnej w organizacji.

Osobiście zgadzam się z podejściem, które wiąże dzień podpisania statutu spółki z dniem rozpoczęcia jej działalności. I to ten dzień wskazujecie w sprawozdaniu finansowym jako pierwszy dzień okresu rozliczeniowego, za który sporządzacie sprawozdanie. W niektórych przypadkach pierwszy rok obrotowy będzie dłuższy niż rok kalendarzowy, a w niektórych krótszy. Pisałam o tym w przywołanym wyżej wpisie Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej.

Zatem już wiecie jak należy określić datę rozpoczęcia działalności spółki akcyjnej.

**********

Ostatnie wpisy blogowe, na które Was zapraszam:

Pierwszy rok obrotowy w spółce akcyjnej

CRBR ostatnie dni na zgłoszenie

Wzór pełnomocnictwa na zwyczajne walne zgromadzenie

Sporządzenie i złożenie sprawozdania za 2019

Zapraszam również na drugiego bloga Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: