Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy zarząd jest zobowiązany zawiadomić radę nadzorczą o posiedzeniu?

Aneta Kułakowska06 sierpnia 2019Komentarze (0)

Czy zarząd jest zobowiązany zawiadomić radę nadzorczą o posiedzeniu?

Każdego dnia dostaję sporo pytań o posiedzenia zarządu od Klientów i Czytelników bloga. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na jedno z nich.

Czy zarząd jest zobowiązany zawiadomić radę nadzorczą o posiedzeniu

Czy zarząd jest zobowiązany zawiadomić radę nadzorczą o posiedzeniu?

W ubiegłym miesiącu pisałam o Zwołaniu posiedzenia zarządu spółki akcyjnej. Skupiłam się głównie na zwołaniu odnośnie samych członków zarządu. Warto napisać również o tym kiedy rada nadzorcza ma możliwość uczestniczenia w posiedzeniu zarządu z głosem doradczym.

Udział członka lub członków rady nadzorczej w posiedzeniu zarządu związany jest z delegowaniem ich do pełnienia czynności nadzorczych. O tym na pewno będę jeszcze pisać. Dzisiaj chciałam się jedynie skupić na udziale delegowanego członka lub członków rady nadzorczej w posiedzeniu zarządu. Po pierwsze rada nadzorcza powinna najpierw podjąć uchwałę co do delegowania członka lub członków do wykonywania czynności nadzorczych. I w stosunku do tych członków zarząd zwołując posiedzenie jest zobowiązany powiadomić ich w taki sposób, aby mogli w nim uczestniczyć. Oczywiście, jeśli zarząd dostrzeże potrzebę, aby w posiedzeniu uczestniczyła cała rada nadzorcza to wówczas może dokonać stosownego zawiadomienia wobec rady nadzorczej. Jednak co do zasady, członkowie rady nadzorczej poza delegowanymi, nie mają roszczenia o dopuszczenia do udziału w każdym posiedzeniu.

W jaki sposób dokonać zawiadomienia nie dowiecie się z przepisów k.s.h. Jeśli więc w statucie czy regulaminie zarządu brakuje zapisów dotyczących zawiadomienia o posiedzeniu zarządu to dokonujecie tego podobnie jak w przypadku zawiadomienia samych członków zarządu. Dlatego odsyłam Was do wpisu Zwołanie posiedzenia zarządu spółki akcyjnej.

Co to  oznacza w praktyce?

Zarząd nie zawsze jest zobowiązany zawiadomić radę nadzorczą o posiedzeniu zarządu.

Jeśli rada nadzorcza nie delegowała uchwałą żadnego członka do pełnienia funkcji nadzorczych to nie musicie zawiadamiać rady nadzorczej o każdym posiedzeniu. Informujecie radę nadzorczą jedynie o posiedzeniu zarządu, jeśli sami uważacie,  że jej udział jest istotny dla przedmiotu posiedzenia.

W przypadku jednak delegowania przez radę członka lub członków rady do pełnienia funkcji nadzorczych, jesteście zobowiązani zawiadomić ich o każdym swoim posiedzeniu.

*****

Zapraszam Was również do zapoznania się z ostatnimi wpisami:

Wzór księgi akcyjnej – do pobrania w pdf

Ile muszę zapłacić za wpis w KRS

Przyczyny wygaśnięcia mandatu członka zarządu

Uchwała rady nadzorczej o powołaniu członka spółki akcyjnej

Prowadzę również bloga dla spółek o.o.: Zarząd w spółce z o.o.

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: