Aneta Kułakowska

radca prawny

Moja praca koncentruje się wokół doradztwa spółkom kapitałowym w bieżącej działalności oraz przedsiębiorcom prowadzącym działalność również w innych formach prawnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy musimy złożyć do KRS wzór podpisu członka zarządu?

Aneta Kułakowska12 czerwca 2019Komentarze (0)

Pani Mecenas, czy musimy złożyć do KRS wzór podpisu członka zarządu?

Pomimo zmian w przepisach wprowadzonych ponad 4 lata temu, wciąż dostaje od Was pytania o wzór podpisu członków zarządu. Dlatego dzisiaj postanowiłam się z tym rozprawić raz na zawsze.

Czy musimy złożyć do KRS wzór podpisu członka zarządu

Czy musimy złożyć do KRS wzór podpisu członka zarządu?

Otóż, nie musicie już składać do KRS wzorów podpisów członków zarządu. Nowelizacja k.s.h. i ustawy o KRS odformalizowała postępowanie rejestrowe uchylając przepisy dotyczące obowiązku złożenia wzoru podpisów członków zarządu.

Składanie wzoru podpisów miało umożliwić weryfikację podpisu osoby reprezentującej spółkę akcyjną. W praktyce nikt tego nie sprawdzał do czasu, aż nie pojawiły się problemy związane ze współpracą z tą spółką.

Zgoda członka zarządu na powołanie zamiast wzoru podpisu

Ustawodawca uchylając obowiązek składania do KRS wzoru podpisów członków zarządu wprowadził inny wymóg. Zamiast wzoru podpisów, zobowiązani jesteście to składania do KRS zgody na powołanie do zarządu spółki.

Art. 19a ust. 5 ustawy o KRS:

Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Powyższe oznacza, że do wniosku o wpis członków zarządu do KRS dołączacie ich zgodę na powołanie do zarządu. Możecie nie załączać zgody w przypadku, gdy wniosek do KRS podpisuje osoba, która tę zgodę miałaby wyrazić.  Jak również wtedy, kiedy członek zarządu wyraził zgodę na powołanie w protokole walnego zgromadzenia czy posiedzenia rady nadzorczej, w statucie spółki bądź udzielił pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, np. radcy prawnemu czy adwokatowi.

Wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody

Poniżej zamieściłam przykładowy wzór oświadczenia o wyrażeniu zgody członka zarządu na powołanie do zarządu spółki akcyjnej.

Oświadczenie

Ja niżej podpisany …………..  , niniejszym oświadczam, iż wyrażam zgodę na powołanie mnie do pełnienia funkcji Prezesa Zarządu w spółce pod firmą …. Spółka Akcyjna z siedzibą w ……….. (nr KRS ………..) z dniem podjęcia uchwały nr …..  przez Radę Nadzorczą z dnia …………..

……….., dnia ……………….

……………………………….

Podpis Prezesa Zarządu

 

*****

Zapraszam również do zapoznania się z wpisami na moim drugim blogu: Zarząd w spółce z o.o.

Zachęcam do zapoznania się z ostatnimi wpisami na blogu:

Adres do doręczeń członka zarządu

Kto może być członkiem zarządu spółki akcyjnej

Pełnomocnicy złożą sprawozdania finansowe

Aktualne formularze KRS znajdziecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KUŁAKOWSKA I WSPÓLNICY KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA KOMANDYTOWA w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: